Kullanıcı Girişi

Lütfen TC numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.


TC No:


Şifre:


 
İptal


BAŞKANIMIZDAN


İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İSTİYORUZ


Sivil toplum örgütlerinin görevi adı üzerinde sivil bir yapıya sahipolmalarıdır.
 
Bütün kesimlere aynı mesafede olmakla birlikte mensuplarının sorunlarını çözmektir.
 
Oda ve Borsalarımız o şehrin hafızasıdır, iş âleminin asli temsilcileridir.
 
Şehirleri için yapılan projeleri kendi işleri gibi sahiplenip, sonuna kadar takip ederler. Bu nedenle kamu ve özel sektör el ele vermeli, öncelikler ortak akılla belirlenmelidir.
 
Bu noktada Sivas’ımızın gelişimi ve kalkınabilmesi için her yıl genel ve yerel olarak iki başlık altında projeler belirliyor; yol haritamızı çiziyoruz.
 
Bizleri 2023 vizyonumuza taşıyacak bu hedefler için başta Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz olmak üzere Milletvekillerimiz, Müsteşarlarımız, Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz, bürokratlarımız ve STK’larımızın çok değerli temsilcileri ile istişareler yapıyoruz.
 
Şehrin sorunlarını belirleyip, çözümü noktasında birliktelik ve ortak akıl ile çözümler üretiyoruz.
 
Sivas’ımız için öncelikli olarak gördüğümüz bu konulardan biri de demiryolu bağlantılı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi.
 
Çünkü 1950’li yıllarda Sivas ve ülke ekonomisinin lokomotifi durumunda olan demiryolu yatırımları 2000’li yıllara kadar büyük kan kaybetmiştir. Demiryolu şehri Sivas’ın yeniden eski günlerine kavuşturulabilmesi için hükümetin başlattığı demiryolu seferberliğine ayak uydurabilmesi gerekmektedir.
 

Bunun için de Demir Çelik Fabrikası mevkiinde 2’inci Organize Sanayi Bölgesi olarak hizmet sunacak olan bu alanda demir yolu sanayisine dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasını önem arz etmektedir.
 

Hatta Tüdemsaş fabrikamızın da bu alana “modern bir fabrika kurulduktan sonra” taşınması önerimizi yineliyoruz..
 
Nihayetinde demiryolu sanayi ve yan dalları da bu alanda yoğunlaşacak, içerisinde demir yolu hatlarının geçtiği fabrikalar üretim yelpazesine önemli katma değerler sunacaktır.
 
Zira, ilimizi ve odamızı ziyaret eden büyük ölçekteki yabancı yatırımcıların direk talebi de bu doğrultudadır. Böyle bir sanayi bölgesinin oluşması durumunda ise binlerce kişiye istihdam sağlanacak ve yeni yatırımların doğmasına neden olacaktır.
 
Demiryolu yatırımlarındaki bu gelişmeye paralel olarak, son yıllarda ulaşım alanında yapılan Karadeniz Akdeniz Projesi (KAP) ve Hızlı Tren projesi de Sivas’ı, bölgenin merkezi konumuna taşıyacaktır. Lojistik Köy Projesi de bu kapsamda kısa sürede  tamamlandığında Sivas’ı bölgesel rekabet gücüne güç katacaktır.
 
Bu büyük proje tüccar ve sanayicimizin ulaşım maliyetlerini düşürecek; demiryolu yatırımlarını canlandıracaktır. İşte bu yüzden demiryolunun 2.’inci  OSB’ye ve lojistik merkezine ulaştırılması elzemdir…
 
 
Bizler ortak belirlenen tüm bu konuların takipçisiyiz…Güzel bir söz var; “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez” diye.
 
Sivas’ı 2023 vizyonumuza taşıyacak hedeflere ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.
 
Bu duygu ve düşüncelerimle tüm mensuplarımıza saygılarımı sunuyor, bereketli bol kazançlar diliyorum.
 
Saygılarımla.