Sivas Ticaret ve Sanayi Odası
Kullanıcı Girişi

Lütfen TC numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.


TC No:


Şifre:


 
İptal


SİVAS MARKA OTELE KAVUŞTU

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

SİVAS MARKA OTELE KAVUŞTU


Hilton GardenInn Oteli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

“MARKA OLMASI GEREKİYOR”

Belediye Başkanı Sami Aydın, “Bir şehrin zengin olabilmesi için o şehrin markalarının olabilmesi lazım. Havaalanımız çok güzel, yollarımız çok güzel, marka yatırımlarımız var. Bugünde o marka yatırımlardan bir tanesi olan Hilton´u açıyoruz, bu tür yatırımlar şehrin değeridir ve gücüdür” dedi.

“SİVAS AYRI BİR SİVAS OLACAK”

Vali Davut Gül, yeni çalışmalarla Sivas´ın çok değişeceğini ifade ederek “Gerek eski stadın meydan olması, gerekse eski numunenin şehir parkı haline gelmesi, gerekse vakıfların, belediyenin, il özel idaresinin yaptığı restorasyon projeleri ile Sivas ayrı bir Sivas olacaktır. Ama bunların hepsinin ötesinde hızlı tren İnşallah gelecek, 2 milyon Sivaslı daha kolay ve daha çabuk buraya gelecek, turizm daha da canlanacak, ticaret daha iyi olacak.” dedi.

“TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDEYİZ”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Sivas´ın Turizm Master Planı hakkında bilgiler vererek “Sivas´ın en büyük değeri insanıdır. Yabancı turist fazla gelmiyor ama yerli turist geliyor. Eşimiz, dostumuz, kardeşimiz akrabamız geliyor. Sivas´ı bir adım öne geçirecek en büyük sermayesi bu beşeri kaynağıdır, insan sermayesidir. Bu turizm master planındaki rakamları şöyle vereyim. Bakanlık belgeleri tesislere 2015 yılında 96 bin 539 yerli bin tane yabancı gelmiş. Yani toplam 97 bin kişi. Oda yatak sayısı ise bakanlık belgeli aktaracak olursak oda sayısı 952, yatak sayısı ise bin 997 doluluk oranı yüzde 47 ‘dir. Ancak bugün konuştum şuan yüzde 80 otellerimiz dolu. Bu çok güzel bir şey. Bu yatırımın doğru yapıldığının, Fizibilitesinin doğru olduğunun kanıtıdır. Bu durum kimsenin kaygı duymamasını gösteriyor. Belediye belgeli tesislere geliş yerli sayısı 133 bin 611 yabancı sayısı ise bin 391 toplam 135 bin yapıyor. Oda sayısı bin 714, yatak sayısı 4 bin 431´ dir. Doluluk oranı yüzde 20 kalış süresi 2.4 gündür. 2015 yılı geceleme sayısı ise yerli 125 bin kişi otellerde kalmış, yabancı bin 648 kişi toplamda 127 bin geceleme olmuştur. Belediye tesislerinde geceleme sayısı 315 bin yerli, 4 bin 131 yabancı gecelemiştir. Toplamda ise 319 bin kişidir. Sivas´ta yerli turistin geceleme sayısı Türkiye ortalamasının üstündedir. 2008-2015 yılları arasında ilimizin belediye tesis, oda ve yatak sayısındaki büyüme hızı da Türkiye ortalamasının üstündedir” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Otel hizmete açıldı.