TARİHİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANIN

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

TARİHİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANIN


Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, istihdam seferberliği kapsamında iş dünyasına ve girişimcilere sunulan teşviklerin tarihi bir fırsat olduğunu söyledi ve iş dünyasına çağrıda bulundu: “Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Başkan Eken, İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere 8 farklı teşvik sunulduğunu söyledi. Nisan ayı sonuna kadar sağlanacak her ilave istihdamın 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisinin devlet tarafından karşılanacağını belirten Başkan Eken  “Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır olacak. 2 bin 21 TL asgari ücret ve bin 113 TL sigorta ile vergiler dahil olmak üzere toplam 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek” şeklinde konuştu.

Devletin herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimciler için de çok önemli bir destek getirdiğini vurgulayan Eken, “Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara www.istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.Aklınıza takılan bir konu olursa, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamıza ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.” dedi.

11 MART PAZARTESİ GÜNÜ START VERİLECEK

İstihdam Seferberliği kapsamında sunulan teşviklerle ilgili bilgilendirme toplantısın yapacaklarını açıklayan Eken, “11 Mart Pazartesi günü Odamızda, Valiliğimiz, İşkur, SGK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile ortak bir toplantı düzenleyeceğiz. Üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirmelerini anlatacağız. Bu toplantıya tüm üyelerimiz davetlidir. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası