SOLUCAN GÜBRESİ PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

SOLUCAN GÜBRESİ PROJESİNDE İMZALAR ATILDI


Şehrimize yeni bir sektör oluşturarak gelecekte kimyasal gübrenin yerini alması planlanan, tıbbi ve kozmetik alanlarında da kullanılması için AR-GE çalışmalarının yapıldığı “Solucan Gübresi Projesi”nde imzalar atıldı.

Cumhuriyet Üniversitesi, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası ve Buruciye AŞ. ortaklığıyla Sivas Organik Tarım Hayvancılık Sanayi AŞ. (SOTAŞ) şirketi kuruldu.

Odamızda gerçekleştirilen imza törenine Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan ve Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun katıldı.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bu şirkette solucan gübresi üretilecek. Bizler şunu istiyorduk: Sivas’ın bütün kurumlarının bir araya gelerek, topluma örnek olacak, Sivas’a büyük gelişmeler sağlayacak, solucan gübresinin üretimini yapacak bir şirketi kurmaktı. Bizler bugün bunu gerçekleştirerek şirketi kurmuş oluyoruz. Şehrimiz hayırlı uğurlu olsun. Bu ortaklıkla birçok kuruma örnek olacağız” dedi.

Rektörümüz Yıldız, solucan gübresinin son yıllarda ülke gündeminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Çoğu şirket bu üretimi yapıyor. Bizler devlet kurumu olarak bunu gerçekleştirmemiz önemli bir aşama. Özellikle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin bu çalışmanın içerisinde olması çok önemliydi. Konu ile alakalı Sayın Valimiz Salih Ayhan öncülüğünde toplanmıştık. Bugün de şirketimizi kurarak hayata geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ise Üniversite, Belediye ve Özel idare olarak birlikte hazırlanan ve hayata geçirilecek projenin hayırlı olmasını diledi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası