İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından, TOBB Ekonomi Şurası’nda başlatılan istihdam seferberliği kampanyasına Sivas’ta start verildi.

Odamızda, Valilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlar ve işadamlarının katılımıyla İstihdam Seferberliği Bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Seminerde İşkur ve SGK Uzmanları yeni teşvik paketleriyle ilgili işverenlere bilgi verdi.

Vali Salih Ayhan´ın başkanlık ettiği seminerde Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, İşkur İl Müdürü Hikmet Canpolat, SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan işverenlerden gelen soruları yanıtladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, bir işçinin işverene maliyetinin 27 bin lira olduğunu ve devletin de bir işçi için 20 bin liraya yakın destek verdiğini belirterek, “Bir işveren 100 işçi alsa 2 milyon lira gibi bir katkısı var. Gerçekten de tarihi bir teşvik. Bu anlamda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili Bakanlıklara ve Odalar ve Borsalar Birliğine çok teşekkür ediyorum. Biz Ankara´da ki toplantıda Sivas için 10 bin işçi sözü verdik. Hepimiz ekonomik anlamda sıkıntıdayız. Bütün işverenler bir gün sonra yapacağı ödemeyi düşünüyor. Allah´ın izniyle bu teşvik paketleriyle, hükümetimizin de desteğiyle en kısa zamanda bu zorlukları aşacağımıza inanıyorum. TSO olarak 7 bin üyemizle ilimizin en büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından birisiyiz. El birliğiyle inşallah bu sorunları aşacağız. Burası Sivas, iş var, aş var, gelecek var” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan ise  ekonomik anlamda sıkıntı içerisinde olan işverenler için bu teşvik paketlerinin bir can suyu olacağını ifade ederek, “Yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma kuracağız. Para girmediği sürece o ilin zengin olması ve o ilden göçü engellemeniz mümkün değil. Dolayısıyla bu teşviklerle ve desteklerle beraber bunlar can suyu. Bu teşvikler 2019 yılında sisteme para sübvanse etmektir, devlet dolaylı yöntemlerle para transferi yapar. Bu da bunlardan biri. Evlerde ocaklar yanacak, sobalar tütecek, aş kaynayacak” dedi.

 “2. OSB´Yİ ADIM ADIM TAKİP EDİYORUZ”

Sadece bu teşviklerle baharın gelmeyeceğini vurgulayan Vali Ayhan, “O yüzden kurumsal yapımızı kurumsal kapasitemizi arttıracağız ve yeni dönemde mutlak suretle düzenli para girdisini sağlayacak mekanizmalar kuracağız. Nasıl? Üretimi arttıracağız, ihracat odaklı bir mekanizma kuracağız. Bu anlamda 2. OSB´yi çok hızlı bir şekilde devreye alacağız. Adım adım takip ettiğimiz işlerin başında 2. OSB geliyor. 22 Mart´ta inşallah Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ilimize gelecek. Bu ziyarette 2. OSB´ye verilecek özel teşvikin alt yapısını konuşacağız. 2 yıl içerisinde sisteme dâhil ettiğimiz takdirde yeni yatırımcılarla burayı cazip hale getireceğiz. Özellikle tarım alanında da önemli çalışmalarımız var. Sözleşmeli besicilik ve sözleşmeli üreticilik şeklinde vatandaşa cazip bir üretim yapıp, yurt dışına nasıl ulaştırabiliriz bunları arayacağız” ifadelerini kullandı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası