SİVAS VE ESKİŞEHİR ULUSLARARASI İŞ AĞLARI OLUŞTURACAK

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

SİVAS VE ESKİŞEHİR ULUSLARARASI İŞ AĞLARI OLUŞTURACAK


Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Oda Eşleştirme Projeleri tanıtım toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu proje için AB’den, 2,5 milyon euro hibe destek sağladık. Ülkemizden 30, Avrupa Birliği’nden de 28 oda ve borsa, toplam 19 projeyi gerçekleştirmek üzere eşleştirildi" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ve Dışişleri Bakan Yardımcısı, AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı oda ve borsa temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Rifat Hisarcıklıoğlu proje hakkında bilgiler verdi.

Türk ve AB üyesi ülke oda ve borsaları arasındaki eşleştirme projeleri hakkında bilgilendirme yapan Hisarcıklıoğlu, "Bu proje için AB’den, 2,5 milyon euro hibe destek sağladık. Ülkemizden 30, Avrupa Birliği’nden de 28 oda ve borsa, toplam 19 projeyi gerçekleştirmek üzere eşleştirildi. Bugün aramızda, 12 AB üyesi ülke; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Çekya, Macaristan, Polonya, Litvanya, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve Belçika’dan gelen, 28 oda ve borsamız da bulunuyor. Bu program için ülkemizden 100 civarında müracaat olmuştu. Bu da oda ve borsalarımızın yerel kalkınmaya, yerel dinamikleri harekete geçirmeye verdikleri önemi gösteriyor" şeklinde konuştu.

"26 İL VE 1 İLÇEDEN 19 PROJE KABUL EDİLDİ"

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "AB mevzuatı kapsamında, Hazine-Maliye Bakanlığı’na bağlı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yapılan değerlendirme sonucu, 26 il ve 1 ilçeden 19 proje kabul edildi. Beni en çok sevindiren ve sizlerin de dikkatine sunmak istediğim husus şu: Projeleri kabul edilenler, sadece, belli bölgelerle sınırlı değil. Doğu’dan Mardin, Kars, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Bingöl, Ardahan. Karadeniz’den Samsun, Giresun, Trabzon, Artvin. Batı’dan Edirne, İstanbul, Kocaeli, Düzce, Bursa. Ege’den İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya. Anadolu’dan Ankara, Konya, Eskişehir, Aksaray, Sivas, Afyonkarahisar var. Bu illerdeki odalarımız ve borsalarımız, ortak bir şekilde proje yaptılar, birlikte çalıştılar ve kazandılar. Ve bir de, ayrı bir tebriği hak eden, bu başarıyı yakalayan bir ilçemiz var: Çerkezköy".

SİVAS VE ESKİŞEHİR ULUSLARARASI KÜMELENME OLUŞTURACAK

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Eskişehir Sanayi Odası ortaklığıyla hazırlanan “Güçlü Kümeler İçin Sektörel İşağları Projesi”  kabul edildi. Sivas ve Eskişehir birlikte Fransa ve İspanya odalarıyla, kümelenmeleri artırmak ve bunları uluslararası network’e dahil etmek için çalışacak.   

Proje kapsamında, kurulmuş ya da kurulacak olan havacılık ve raylı sistemler kümelerinin proje öncülüğünde işlevselliğinin artırılması, küme yönetimi-uluslararası iş ağları ve pazarlama konularındaki kurumsal kapasitelerin güçlendirilmesi, Avrupa’dan edineceğimiz proje ortaklarımız vasıtasıyla üyeler arası işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

 

Projede ayrıca ortak olarak yer alacak Odamız  üyelerinin (raylı sistemler, otomotiv yan sanayi, makine, savunma, talaşlı imalat, metal işleme, iş makinaları yan sanayi gibi) kümelenme potansiyellerinin ve uluslararası ağlara katılımlarının desteklenmesi, potansiyel firmaların havacılık ve raylı sistemler sanayine transformasyonları teşvik edilecek.

 

Konuyla ilgili olarak sektördeki üyelerimiz araştırma ve geliştirmelerde bulunmak üzere İspanya-Barcelona ve Fransa-Lyon'da ziyaretlerde bulunacak.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası