TURİZMDE SOMUT ADIMLAR ATILACAK

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

TURİZMDE SOMUT ADIMLAR ATILACAK


 

Odamız ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle ilimizde ki turizm yatırımlarının artırılması amacıyla “Turizm Yatırım Teşvikleri” hakkında toplantı düzenlendi.

Vali Salih Ayhan, turizm potansiyelini harekete geçirmek adına bir program hazırladıklarını belirterek, “Turizme yönelik çalışmalar yaptık. 15 Nisan´da bir turizm planı açıklayacağız. Master planlarımız var, teşvikler hazır ve Sivas´ın potansiyelini biliyoruz. Bundan sonra algoritmamızı iyi kurarak somut adımlar atacağız. Bundan sonra algoritmamızı iyi kurarak somut adımlar atacağız” dedi.

Turizm potansiyeli olarak Sivas´ın istenilen seviyede olmadığını belirten Vali Ayhan, “İlimizin potansiyeline baktığımızda sadece hemşeri turizminden almamız gereken rakamın çok çok gerisindeyiz. Geçen yılki verilere baktığımızda 600 bin civarında bir rakam var. Bu yeterli değil. İç bütünlüğümüzü çok iyi sağlamamız lazım. Bu seneki hedefimiz en az 1 milyon olmalı. İlk etapta turizm platformu kuracağız. Bir defa paydaşlarımızla iyi bir şekilde senkronize olmamız lazım. Eksiğimiz, sıkıntımız nedir iş gücü piyasa arzında mı problemimiz var veya iş gücü sektöründe mi problemimiz var, reklam veya teşvikler noktasında mı problemimiz var ya da kurumlarla ilgili bir sıkıntı mı var bu konuları aramızda konuşmamız lazım” diye konuştu.

“SİVAS´A PARA GİRMESİ LAZIM”

 15 Nisan tarihinde turizme yönelik yapılacak çalışmalarımızı kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen Vali Ayhan, “Yeni dönemde önceliğimiz sanayi, tarımsal potansiyel ve turizme ağırlık vereceğiz. Turizmle ilgili Sivas´a para girmesi lazım. En sempatik ve sıcak paranın girdiği sektör turizm. Bununla ilgili çok özel bir çalışma yaparak Belediyemizle, odamızla, sivil toplum örgütlerimizle ve kurumlarımızla beraber ortak bir çalışma yapacağız. Sivas´ın turizmde hak ettiği payı alacağız. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Özellikle yüzüncü yıl etkinlikleri kapsamında şehirde çok güzel bir hareketlilik olacak. Çevre illerde olan Sivaslıları Sivas´a çekmemiz lazım. Yani gurbetteki hemşerilerimiz tatil denildiği zaman memleketimde çeşitli etkinlikler var gitmem lazım diyebileceği noktaya gelmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Daha önce başlatılan Marka Kent Sivas projesinin kurumlar arası koordinasyon olmadığı için yarım kaldığını kaydeden Vali Salih Ayhan, şunları söyledi: “Sektör ve paydaşlarının bir araya geldiğini ben hatırlamıyorum. Turizme çok özel bir gayret sarf edeceğiz. Çok koşacağız ve koşturacağız. Sivas´ın bütün tarihi ve turistik alanlarını bir araya toplayıp bir yol çizdiğimizde emin olun Sivas´ın diğer turistik illerden hiçbir farkı kalmaz.  Turizm acentelerini arayıp Sivas´a yönelik neden gezi programları düzenlemediklerini sordum. Acente yetkilileri beni oldukça üzen sorunlar söyledi. Fiyat, eğitim ve tanıtım anlamında sorunlar olduğunu söylediler. Reklam bütçemizi artıracağız ve gerekirse bütün acenteler kapı kapı gezilecek. İnsan bilmediğine düşmandır. İnsanlar Sivas´ı tanımadığı için ile olumsuz bakıyor. İnsanlar Sivas´ı tanıdığı ve gezdiği zamanda Sivas´a hayran kalıyor. Kendimizi birbirimize değil dışarıya iyi anlatmamız lazım.”

“HEP BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Sivas´ın birçok konuda mesafe kat ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Bazı konularda da eksiğimiz noksanımız vardır ama bundan emin olun ki hep birlikte ortak bir masa etrafında değerlerimizi tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerle ve Ankara´da bakanlıklarla birlikte hareket ettiğimiz zaman her alanda olduğu gibi turizmde de önemli bir ivmeyi hep birlikte yakalayabiliriz” dedi. İlimizin turizm alanında çok önemli değerleri olduğuna dikkat çeken Başkan Bilgin, “Hepimizin bildiği Sıcak Çermik, Kangal Balıklı Kaplıca, açılacak olan Kangal Kalkım Balıklı Kaplıcası, Yıldız Dağ ve birçok eserimizin tanıtımını doğru düzgün yaptığımızda inanıyorum ki şehrimize oldukça fazla katkısı olacak tesislerimiz var. Ama bu noktada yerel yönetimler ve kamu kurum ve kuruluşları olarak neler yapabilirsek bu konuda desteğiniz olursa tüm girişimciler emin olsun ki Sivas Belediyesi olarak bu noktada ilimize katkı sağlayacak her girişimi ve her yatırımı sonuna kadar destekleriz. Girişimcilerimizin her zaman yanında oluruz. Yine Sivas´a artı bir değer katacak olan Yüksek Hızlı tren ilimize 2020 yılından itibaren gelecek. Biz bu noktada da hızlı tren ile oluşacak yeni döneme Sivas´ı hazırlamalıyız. Ortak akılla Sivas´ın yarını bugünden çok çok daha iyi olacak” diye konuştu.

“TURİZMDE HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ”

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ise Sivas´ın turizm anlamında hak ettiği yerde olmadığını kaydetti. Sivas´ın yurt genelinde nadir illerden birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Eken, “Değerlerimizi Türkiye´ye ve Dünyaya tanıtmamız gerektiğini de her zaman üstüne basa basa söylüyorum. Devlet bu konuda imkânlar sağlıyor. Özel sektöre bu konuda oldukça fazla görev düşüyor. Yatırımcıların bu konuda daha duyarlı olması lazım. Kangal Balıklı Kaplıca bugün gerçekten Dünyada tanıtsak emin olun Sivas´a binlerce insan gelecek. Tarihi eserlerimizle, kaplıcalarımızla ve diğer turistik değerlerimizle Sivas´ın turizm noktasında hak ettiği yeri almasını sağlayabiliriz. Sivas´a 10 bin civarında yabancı turist gelmiş. Bu rakam oldukça az. İnşallah el birliği ile devletimizin vermiş olduğu imkânları da değerlendirerek 2019-2020´de Sivas´ta çok şeyin değişeceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

“KATMA DEĞERİ ARTIRACAĞIZ”

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Teoman Karaca da hazırladıkları Turizm Master Planı hakkında bilgiler verdi. Oluşturulan eylem planları içerisinde turizm sektörünün teşviklerden yararlandırılması ve girişimcilerin bilgilendirilmesi konularının yer aldığını belirten Karaca, “Bu kapsamda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla irtibata geçerek desteklerini talep ettik. Kendileri de bize destek vererek ilimizdeki yatırımcıları turizm teşviklerinden nasıl yararlandırabileceklerini ve ilimizde bulunan turizm merkezlerine nasıl yatırım yapabilecekleri konusunda bilgilendirmek için bu organizasyonu gerçekleştirdik. Yine bu kapsamda Müdürlüğümüz olarak yerel de hizmet veren turizm sektörü paydaşları ile de bir araya gelerek Sivas´ın turizmdeki katma değerini artıracak çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Uzmanı Gürdal Bozkurt ve Şener Şen “Turizm Teşvik Kanunu ve Sivas´taki Turizm Merkezlerinden Yürütülen Çalışmalar”, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Proje Asistanı Aslı Aygün Gürsoy “Gelecek Turizmde Projesi” ve Horwath Hotel Tourism and Leisure Türkiye Başkanı Murat Erdoğdu da “Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Projeleri İçin Yenilikçi Finansman Modelleri” konusunda katılımcılara bilgi verdi.

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası