100. YIL RUHU YAŞATILACAK

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

100. YIL RUHU YAŞATILACAK


Sivas Kongresi´nin 100. yılında 111 etkinlik düzenleneceğini belirten Vali Salih Ayhan, tüm çalışmaların yaklaşık 10 milyon liraya mal olduğunu ancak bunun Sivas ekonomisine 100 milyon olarak yansıyacağını belirterek, “Etkinliklerdeki temel gayemiz; hem ilimizin güzelliğini paylaşmak, milli ruhu hissetmek, hem de ilimiz ekonomisine dolaylı anlamda katkı sağlamaktır” dedi.

Vali Salih Ayhan, Kongre´nin 100. yılında yapılacak etkinliklerin yer aldığı kitapçığı tanıtmak ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi vermek için bir basın toplantısı düzenledi.  Toplantıya Belediye Başkanvekili Turan Topgül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ile diğer kurum yetkilileri katıldı.

Sivas´ın Cumhuriyetin kurulmasındaki önemine değinen Vali Ayhan, “100 yıl önce düşman kuvvetlerinin milletimizi bölme, parçalama yok etme zihniyeti hâkim olduğu dönemde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını emin şehir Sivas´a gelerek Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunda çok büyük bir rol oynamışlardır. Burada bir milletin kararları alındı. Burası Cumhuriyet kenti unvanını almasında, emin şehir sıfatını almasında tarihte hak ettiği yeri alması noktasında çok anlamlıdır. Sivaslılar bunun haklı gururunu her zaman yaşamışladır, yaşamaya da devam edeceklerdir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Sivas ziyaretinde Kongre´nin önemine değindiğini belirten Vali Ayhan, “Vatandaşlarımız da bu durumu coşkuyla karşılamıştır. 100 yıl önce ecdadımızın ortaya koyduğu milli birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutması açısından da çok önemlidir. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız bir genelge yayımlayarak bu durumun ulusallaşmasında ve herkesin bu ruhu yaşamasında daha geniş bir şekilde hissedilmesinde bunu genelgeyle duyurması bizim için çok anlamlı oldu” diye konuştu.

TELEFONLAR İÇİN ÖZEL UYGULAMA

Etkinliklerle ilgili bilgilendirme amacıyla bir kitapçık hazırlandığını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Kitapçığımız çok güzel oldu. Bu etkinlik kitapçığımızda hangi ayda neler yapılacağını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bundan da öte güzel bir site kuruldu. “www.sivas2019.com” adlı bir sitemiz var. Ayrıca bir de uygulama oluşturduk. Teknolojiyi takip etmemiz gerekiyor. IOS ve Android telefonlardan indirebilirsiniz. Orada hangi etkinlik hangi ayda ne zaman ve programın özü nedir diye de kamuoyuyla paylaştık. Google Play´dan Sivas Kongresi yazıldığı takdirde logomuzla beraber görsel var. Bunu yüklediğimiz takdirde uygulamaya ulaşılabiliyor. Biz 2 bine yakın kitapçık bastırdık. Daha fazla bastırmadık. Sebebi ise anlık değişiklikler olabilir. Dijital ortamda anlık değişmeleri daha kolay yapabilmek hem de insanların cep telefonundan çok daha kolay takip edebilmesi” dedi. MALİYET 10 MİLYON LİRA Çok güzel bir çalışma ortamında sponsorlar ve bakanlıkların katkılarıyla bu işi yürüttüklerini söyleyen Vali Ayhan, “Tüm çalışmaların toplam maliyeti 10 milyon liraya yakın. Tüm bakanlıklar bu işi üslendi. Sponsorlarımız bu yükümüzü yüklendiler. 10 milyon liralık çalışmamız ilimiz ekonomisine çok büyük bir dönüşüm sağlayacaktır. Ben şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu 10 milyon liranın getirisi 100 milyon lira olarak değerlendiriyorum. Çünkü Temmuz, Ağustos, Eylül ayı çok yoğun bir zaman dilimi olacak. Ben özellikle buradan da gurbetçilerimize seslenmek istiyorum: Yaz tatillerini Sivas´ta bu yıl özellikle planlamalarını istiyoruz. Burada çok keyifli, çok heyecanlı herkesin kendisinin arzu ettiği, dünyasına uygun etkinlikler bulacaktır. Dolayısıyla bu zaman dilimini mutlaka geçirmelerini özellikle istirham ediyorum” diye konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası