TSO, İLÇELERE START VERDİ

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

TSO, İLÇELERE START VERDİ


Odamız tarafından Ramazan ayında başlatılan “Bölgesel İftar Programları’nın” ilki Suşehri’nde gerçekleştirildi.

Program öncesinde Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ve Meclis Üyelerimiz Suşehri Kaymakamı Çağlar Partal ve Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel’i makamında ziyaret etti. Başkan Eken, iftar öncesinde Suşehri’nde üyelerimiz ve esnafları tek tek ziyaret ederek, işlerinde başarılar diledi.

Su Vadi Otelde düzenlenen iftar programına Suşehri Kaymakamı Çağlar Partal, Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Şen, Suşehri Emniyet Müdürü Halil Uludağ, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Meclis Üyelerimiz, STK başkanları ve ilçelerde üyelerimiz katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken burada yaptığı konuşmada, “İlçelerimiz dahil olmak üzere odamız kayıtlı 5000 üyemiz ile biz büyük bir aileyiz.  Sadece seçim zamanında değil her zaman üyelerimizin yanında ve destekçisi olacağız. Tek amacımız var Sivas’ın kalkınması ve büyümesi. Bu hedefe ulaşmak için de çalışmaktan yorulmayacağız. “ dedi.

TEŞVİK KONUSUNDA SEFERBERLİK İLAN ETTİK

Göreve geldikleri birinci yılda yaptıkları faaliyetlerini anlatan Başkan Eken, “Öncelikle vermiş olduğunuz destekten dolayı tüm tüccar ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm esnafımızın, tüccarımızın yanında olacağız dedik ve odamızın kapılarını sonuna kadar açtık. Suşehri’nden Sivas’a gelen hiçbir arkadaşımız kapıdan dönmemiştir. Aradığı zaman da telefonlarına bakılmıştır. Bizler buralara seçilirken sizlerin temsilcisi olacağız diye vaatlerde bulunuyoruz. Sizlere layık bir TSO yönetimi ve meclisi oluşturamıyorsak bizlere oy vermeyin. Hak eden kişiler bu göreve gelsin. Çünkü birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde daha çok kenetleneceğiz. Suşehri’ne oy için geleceksek, gelmeyeceğiz. Hizmet edeceğiz. TOBB’da Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği ve Arge İnavasyon Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildik. Bu ne demek Ankara ayağımızın güçlenmesi, Sivas’taki üyelerimizin sorunların direk TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletilmesi demek. Biz Sivas’ı teşvik kapsamından 6. Bölgeye aldırmak için seferberlik ilan ettik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sanayi Bakanımıza ve TOBB Başkanımıza bununla ilgili dosya takdim ettim.  Odamızın başlatmış olduğu bu seferberliğe Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımızın da vermiş olduğu destekle beraber sonuca ulaştık. Sayın Cumhurbaşkanımız Sivas’a geldiğinde Nuri Demirağ OSB’ye özel teşvik verileceği müjdesini verdi. Ne oldu? Birinci yılımızda ilk icraatımız Sivas’ın yıllardır dile getirilmeyen teşvik yasasındaki sıralamamızın değişmesiydi. Bunu da Cumhurbaşkanımız açıkladı. Şükürler olsun. Bu yasa tüm ilçelerimizi ve ilimizi de ilgilendiriyor. İlçelerin büyümesi demek,  şehrin büyümesi anlamına geliyor. Bizler merkezi büyüterek ilçelere gelelim istiyoruz. Demirağ OSB endüstriyel bölge ilan edildi. 40 bin kişi istihdam edilecek. Bunun için bizlerde bir çalışma başlatarak, yerli ve yabancı tüm işadamlarını Sivas’a yatırım yapmaya davet edeceğiz.” dedi.

FUAR KONGRE MERKEZİ, 2. ÜNİVERSİTEYE DEVREDİLDİ

“Yıllardır atıl vaziyette bulunan Fuar Kongre Merkezi, Sayın Valimiz Salih Ayhan’ın önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından odamızdan talep edildi. Bizde bu binanın şehrimize kazandırılması, yıllık 700 bin liralık yükten üyelerimizi kurtarmak ve Bilim Teknoloji Üniversitesi’nde devredilecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyduk. Ayrıca TOBB tarafından 10 milyon liraya yapılan Teknoloji Lisesi de fuar binasıyla birlikte hediye edildi. Bu alan TOBB adı altında fakülte yapılarak hizmete kavuşacaktır. Bu güzel işten dolayı Valimiz Salih Ayhan’a, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e, Milletvekillerimize ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

BANKALARLA TOPLANTILAR DÜZENLEDİK

“Yaşadığımız ekonomik kriz nedeniyle bir çok üyemiz bankalarla sıkıntıya düştü. Biz hemen banka müdürleri ile toplantı yaptık. Bizim tüccarımız dürüsttür, dedikodusunu yapmayın; şartlar uyuyorsa kredisin verin, uymuyorsa vermeyin dedik. Kayseri’den genel müdürlerin olduğu bir toplantıda “yiğitlerin diyarına yiğit banka müdürleri gönderin” dedik. Yiğitlikteki kastımız, adam hakkında deki kodu yapmayın. Şartları uyuyorsa, bölge müdürüne bilgi verirken bu adam dürüsttür de. Ben bilmem karışmam dendiğinde o üyemizin çeki yazılıyor, iflas ediyor. Yazık, günah değil mi? Bu toplantıdan sonra bütün banka genel müdürleri ile bizzat görüştük, hepsi benden rapor aldılar. Çok şükür bir çok arkadaşımızın sorununu çözmüş olduk.”

SEYFEBELİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

“Türkiye’den önemli projelerden bir tanesi de Seyfebeli Modern Sanayi Sitesi. Cumhurbaşkanımız tarafından Türkiye’de onaylanan 13 projeden biri Sivas. Bizlerde Oda olarak, Seyfebeli Modern Sanayi Sitesinin bizlerde ortağıyız. Bu projeyi hayata geçirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”

BİRLİK İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

“Sivas’ta birlik ve beraberlik içerisinde güzel bir görüntü var. Valimiz gerçekten, genç ve çalışkan. Sivas’ı ve Sivaslıları seviyor, bizde onu seviyoruz. Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, STK’larımız ile hep birlikte kol kola yürüyerek Sivas’ı hak ettiği yere getireceğiz. TSO olarak, bunun için yemin ettik. Eğer bu şekilde bakmayacaksak Allah, bu koltukları hiçbir zaman nasip etmesin. Eğer vatandaşımıza, üyelerimize layık olamayacaksak hak eden arkadaşlarımızı bu koltukları bırakacağız.”

ÜYELERİMİZE KOLAYLIKLAR GETİRDİK

“Üyelerimizin Odamıza gelerek aldıkları oda kayıt belgelerini dijital ortama dönüştürdük. İnternet sitemizi güncelledik, üyelerimiz zaman kaybetmeden bilgisayarları başından oda kayıt belgeleri alınmaya başladı. Bunun için üyelerden belge başına alınan 10 lira yılda toplam 100 bin lira alacağımızdan vazgeçtik. Üyelerimizden aldığımız bu paralardan feragat ederek, kaldırdık. Hiçbir üyemiz ihaleye girmek için odamıza gelip sıra bekleme derdinden de kurtulmuş oldu. Ayrıca tapu ile yapılan protokolle biz bu belgeleri de kaldırdık. 155 lira alınan para artık ödenmiyor, direk tapuya giderek işinizi kolayca yapabiliyorsunuz. “

24 SAAT EMRİNİZDEYİM

Tüccar esnaf her şeyin en iyisine layık.  Biz ilçelerimiz ile aradaki uzaklıkları kaldırmak, yakınlaşmak istiyoruz. Bir başkan olarak 24 saat emrinizdeyim. Yapmam gereken ne varsa gece de olsa arayabilirsiniz. Sizin derdiniz, benim derdim. Meclise seçilen 69 arkadaşım var.  Bu arkadaşlarımın hepsini arayıp, hesap sormak zorundasınız. Sizi arıyorlar mı, soruyorlar mı, dertleriniz ile ilgileniyorlar mı? Yapmıyorlarsa 4 sene sonra hesaplarını keseceksiniz. Mustafa Eken başta olmak üzere size oy vermeyiz kardeşim diyeceksiniz. Bir yılda yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.”

Programın son kısmında Başkan Eken, soru cevap şeklinde üyelerin taleplerini aldı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası