MEGİP PROTOKOLÜ İMZALANDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

MEGİP PROTOKOLÜ İMZALANDI


Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen törenle imzalandı.

İmza törenine Sivas Valisi Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdürü Hikmet Canpolat ile Yasin Tekstil İşveren Vekili Turan Veske katıldı.

Programda konuşan Vali Salih Ayhan, nitelikli eleman sorununun iş dünyasının sürekli gündeminde olduğunu vurguladı. Bu soruna merhem olabilmek adına İŞ-KUR ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirten Vali Ayhan, istihdam seferberliği kapsamında geçtiğimiz aylarda MEGİP’in imzalandığını hatırlattı.

MEGİP’İN İLK PROTOKOLÜ HAYATA GEÇTİ

İlimizde ilk kez bu kapsamda yapılacak olan bir eğitim protokolünün hayata geçtiğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, Yasin Tekstil İşletmeleri ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ile işbirliği kapsamında, kompleci (Yuvarlak Örme Makinesi Operatörü) mesleğinde 100 kişilik kurs açılacağını ifade etti. Kursun, 01.07.2019 ile 02.12.2019 tarihleri arasında gerçekleşeceğini vurgulayan Vali Ayhan, eğitimlerin toplam 840 saat, 105 fiili gün süreceğini söyledi.

EĞİTİM SONRASI İSTİHDAM İMKÂNI OLACAK

Toplam mesleki eğitimin dörtte birlik süresinin bitiminde eğitime devam eden kursiyerlerin en az yüzde 50’sinin işe girme fırsatı yakalayacağını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Kursiyerlerimiz, talepte bulunan işverene ait işyerlerinde veya başka işyerlerinde sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç otuz gün içinde işe başlatılmak şartıyla istihdam edilecektir” dedi. Bu oranın çok önemli olduğunu dile getiren Vali Ayhan, “Yani 100 kursiyerimizin en az 50’si istihdam edilecektir. Hem istihdam açısından hem de nitelikli eleman yetiştirmek açısından bu eğitim, Sivas adına çok sevindiricidir. Yasin Tekstil İşletmeleri ve Dış Ticaret Anonim Şirketine bu girişiminden dolayı çok teşekkür ediyorum. İmzalanan protokolün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

DEMİRAĞ OSB, ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLMA YOLUNDA

Firmaların bünyelerini güçlendirmek için eğitim faaliyetlerine yer verdiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Bu tür faaliyetler hem yapıyı güçlü tutuyor hem piyasayı domine ediyor hem de istihdama katkı sağlıyor. Teşvikle ilgili bir tık öteye gittiğimiz zaman sektör daha da canlanacak. Şuan Demirağ OSB’de altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Burasının endüstri bölgesi ilan edilmesi ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile görüşme yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da 8 Şubat 2019 tarihindeki ilimizi ziyaretinde “Sivas’ın 2. Organize Sanayi Bölgesi olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi tamamlandı. Altyapı ihalesi yapıldı. En kısa zamanda burayı da faaliyete geçiriyoruz. Sivas’ı hızla kalkındırmak için 40 bin kişinin istihdam edileceği Demirağ Organize Sanayini özel teşvik bölgesi olarak ilan etmeyi planlıyoruz. Tüm Sivas’ı yatırımlarda cazip hale getirmek için teşvik sınıflandırmasında avantaj sağlamaya yönelik çalışmalar içerisindeyiz.” demişti. Bizlerde Valilik nezdinde yapılması gerekenleri hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Bölgenin endüstri alanı olması hususunda görüşlerini dile getiren Vali Salih Ayhan “Burası karma endüstri alanı mı yoksa özel endüstri alanı mı olacak? Her ikisinin de ilimize avantajı ya da dezavantajı nedir? Bunları, her yönüyle çok iyi analiz etmek için uğraş veriyoruz. Bu kapsamda; yol haritamızı, milletvekillerimizle, belediyemizle, ticaret sanayi odamızla ve diğer paydaşlarımızla belirliyoruz” şeklinde konuştu.

I. OSB’DE İNOVASYON, TASARIM MERKEZİ VE GES PLANLANIYOR

Birinci OSB’nin altyapısını güçlü tutmak için gayret gösterdiklerini de ifade eden Vali Ayhan, “İnovasyon, tasarım merkezi, güneş enerji santrali ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili olarak da Demirağ OSB, bizim için tüneldeki ışık. Burası için 40 bin kişinin istihdamını sağlayacak alt yapı ve cazip yatırım imkânı sağladığımız takdirde bu bölgenin cazibe merkezi olacağına inanıyorum. İnşallah iki OSB birbirine güç verecek ve Sivas bölgenin cazibe merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

“YASİN TEKSTİL’İN FARKLI VE YENİ PROJELERİ VAR”

TSO Başkanı Mustafa Eken ise kısa süre önce ilimize büyük bir yatım yaparak önemli sayıda kişiye istihdam sağlayan Yasin Tekstile teşekkür etti. Eken, ilimizde ilk kez hayata geçen Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme ile firmanın yeni işgücüne yer vereceğini de hatırlatarak, “Sivas’ta gelişip büyüyen firmanın farklı ve yeni projeleri de var. Bu çalışmaları da ilimize yapacaklar. Ayrıca Sayın Valimizin önderliğinde teşvikle ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. En kısa zamanda bakanlığımızın da açıklayacağı teşvik paketi ile Sivas’a yeni yatırımcıları kazandıracağımıza inanıyorum. Bu proje TOBB ile bakanlığımız arasında imzalanmıştı. Bu protokolün diğer firmalara da örnek olmasını diliyor, protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“1000 KİŞİLİK BİR MODÜLÜMÜZ VAR”

Yasin Tekstil İşveren Vekili Turan Veske ise 11 Mayıs 2018 yılında kararını alıp 4 Temmuz 2018 tarihinde Sivas’ta ilk üretime başladıklarını söyledi. Bir sene olmadan 5. Programlarını hayata geçirdiklerini ifade eden Veske, “Yaklaşık 150 kişiyiz. Bu program ile 100 kişi daha istihdam edip 250 kişi olacağız. Sayın Valimiz ve TSO Başkanımızın büyük destekleri oldu. Sıkıntılarımız olduğu zaman gece gündüz onları çok rahat aradık, istek ve taleplerimizi iletebildik. Bir yıl dolmadan firmayı çok iyi yerlere getirdik. Hayalimiz çok büyük. Uluslararası bir firmayız. Bizim de taleplerimiz teşvik ile ilgilidir. Bu konu ile ilgili olumlu bir şey yansıdığı an inşallah 1000 kişilik bir modülümüz var” diye konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası