KAMUOYUNA DUYURULUR

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

KAMUOYUNA DUYURULUR


Bazı basın yayın organlarında yayımlanan “Eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Zeki Özdemir, TSO yönetimini topa tuttu” şeklinde, gerçekleri manipüle etmek adına yapıldığı anlaşılan, haber üzerine Odamız yönetimi tarafından açıklama yapılması zaruri hale gelmiştir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Üniversitesi, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası ve Buruciye AŞ. ortaklığıyla Sivas Organik Tarım Hayvancılık Sanayi AŞ. (SOTAŞ) şirketi kurulmuştur.

Kurumlar arasında birlik ve beraberlik örneği sergilenerek, senelerdir şikayet edilen üniversite ve iş dünyasının ortak paydada buluşamadığına dair görüşlere tezat, örnek bir işbirliği oluşturulmuştur.

Gelecekte kimyasal gübrenin yerini alması planlanan, tıbbi ve kozmetik alanlarda kullanılacak “Solucan Gübresi Projesi” için üniversitede AR-GE çalışmalarına başlanmıştır. Bu proje kurumların birlikteliği ile başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Ne zamandan beri Sivas’ın menfaatine yapılan işler suç sayılmaktadır? Burada üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi suç mudur? Ya da Üniversite, Belediye, Özel İdare ve Odamızın Sivas için projeye ortaklığı, suça ortak olmaları anlamını mı taşımaktadır?

Küçük bir bütçe ile ortak olunan projenin başarılı olması ve istihdam yaratma olasılığının, insanları neden rahatsız ettiğini anlamak mümkün olmamıştır.

*İlgili haberde ayrıca Meclis Üyesi Sn. Zeki Özdemir’in “Fuar Kongre Merkezi’nin devredilmesi Oda ve Sivas için bir kayıptır” şeklindeki açıklamasını son derece talihsizlik olarak değerlendiriyoruz.

2018 yılı rakamları ile tamamlanması için yaklaşık 45 milyon liraya ihtiyaç duyulan proje için yönetimimiz, ulusal ve uluslararası kalkınma ajanslarına başvurmuştur. Yerel dinamiklerle bitirilmesi bugünkü ekonomik şartlar ile mümkün olmayan yerleşke için yeni üniversitenin kurulma kararı ile asıl amacına dönüştürülebilme ihtimali ortaya çıkmıştır. Sorun tek başına ödenen 700 bin liralık yıllık kira bedeli değil, atıl durumdaki tesisin ekonomik ömrünü tamamlıyor olmasıdır.

Sayın Valimiz Salih Ayhan’ın önerisi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum Odamızda düzenlenen toplantıda bu alanın Bilim Teknoloji Üniversitesine devredilmesini bizlere teklif etmiştir.

Yönetim Kurulumuz ve Meclisimizde yapılan görüşmelerin ardından, yine aynı alanda yatırımları olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da görüşleri alınmış, bu alanın 2. Üniversiteye kazandırılmasına karar verilmiş ve eğitime destek anlamında devir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Yaklaşık 10 milyon lira değerindeki bir yatırımla Sivas’a TOBB Teknoloji Lisesi yaptıran ve proje için bu okulu Sivas’a hediye eden TOBB Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkür ederiz.

Eğitime yatırım için elimizde bir değil 3 tane fuar alanı olsa seve seve vermeye hazırız.

Aklıselim ve Sivas menfaatlerini gözeten Meclis Üyelerimizin almış olduğu bu kararın arkasındayız.

14 Haziran tarihi itibariyle Fuar Kongre Merkezi alanı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 2. Üniversiteye devredilmiştir. Hayırlı uğurlu olsun.

İnşallah kısa zaman içerisinde 2. Üniversitemizde açılır. Bu üniversitenin şehrimiz ve ülkemiz için faydalı öğrencilerin yetiştirilmesi en büyük arzumuzdur.

Bizlerde TSO olarak, bu hayırlı işin içerisinde olmaktan dolayı gururluyuz.

Öte yandan devir işlemlerinin başlangıcını takiben yapılan olağan meclis toplantısında söz konusu yerleşkenin üniversiteye devredilmesi kararına onay veren bazı meclis üyelerinin şimdi bu projeye karşı çıkması da oldukça manidardır.

*Ayrıca, fuar ve kongre merkezi projesinden de vazgeçmiş değiliz. Hükümetimizin bizlere tahsis edeceği bir yer için kaynak oluşturarak, bu projeyi yapmaya hazırız.

*Odamız bütçesiyle ilgili eleştiriye gelince, giderin gelirden fazla olduğu doğrudur. Ancak, gelir gider dengemizi bozan eski yönetim borçlarının neden zamanında ödenmediğidir.

2017 Haziran – 2018 Haziran ayı gideri ile 2018 Haziran – 2019 Haziran giderleri yani bizim bir yıllık dönemimizde Odamıza sağladığımız tasarruf 1 milyon lira civarındadır. İstenildiği takdirde bu bilgileri kamuoyu ile paylaşmaya hazırız.

Hiçbir STK’nın devlet ile icralık olduğu görülmemiştir. Gemerek ve Şarkışla OSB’ye kanunen ortaklık payından kaynaklanan borçlar eski Yönetim Kurulları tarafından maalesef ödenmediği için Odamız zor durumda bırakılmıştır.

Bizim yönetim kurulumuzda Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımız ile bu sorun çözülerek, mahkemeden vazgeçilmiş, ödemelerin taksitler halinde yapılarak borcun ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir.

Mevcut yönetimimiz kaynakları minimum seviyeye çekerek, üyelerimizin haklarını sonuna kadar korumaktadır.

*Sivas’ın ve üyelerimizin menfaatleri noktasında Odamızda tam bir seferberlik başlatılmıştır.

*Teşvik yasasında 6. Bölgeye alınmamız konusunda Cumhurbaşkanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, TOBB Başkanımız ve milletvekillerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonucu Demirağ OSB Endüstri Bölgesi ilan edilmiştir. Bizlerde konunun takipçisi olarak, Sivas’ın hak ettiği yatırımları alması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

*Üyelerimizin bankalar ile yaşadıkları finans sorunu konusunda ise Sivas’ta Banka Müdürleri ile toplantı yapılmış, Kayseri’de Banka Genel Müdürlerine bu sorunlar bizzat iletilmiştir.

*MEGİP projesi ile üyelerimizin kalifiye eleman sorunu ve istihdama yönelik önemli adımlar atılmıştır.

*Odamızın kapıları üyelerimize sonuna kadar açılmış, ilçelerde ki üyelerimiz ile biraya gelinerek, sorunları ve talepleri alınarak, çözüm süreci başlatılmıştır.

*Odamız internet sitesi üzerinden üyelerimize online belge verilmesi ve şirketleriyle ilgili bilgilere kolayca ulaşmaları hizmeti sağlanmıştır.  Ücretsiz oda kayıt belgesi ile zaman kaybına son verilmiştir.

*Tapu Müdürlüğü ile yapılan mutabakat sonucunda alınan ücretleri kaldırdık.

*Odamızı şeffaf, hızlı kaliteli hizmet veren bir kurum haline getirdik. Bunlar yaptığımız hizmetlerin bir kısmı. Daha birçok yenilikler yapılmıştır.

Bizler Sivas’ın geleceği, üyelerimizin menfaatleri için büyük düşünmeye, hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. 

Görevde olduğumuz müddetçe tek derdimiz Sivas, tek derdimiz ülkemiz olacak. Doğru bildiğimiz ne ise ilimiz için üyelerimiz için yapmaya devam edeceğiz. 

Bu tarz haberleri yayımlayan basın kuruluşlarımızı da tek taraflı haber yapmak yerine, karşı görüş alarak, bilgileri kaynağından öğrenip basın ahlakı kurallarına uymaya ve gerçekleri yazmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası