SİVAS’A DEĞER KATANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

SİVAS’A DEĞER KATANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ


Sivas’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Birlik ve beraberlik içinde bütün sıkıntıları aşarız. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim” mesajı verdi.​

Hisarcıklıoğlu, Odamız ile Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği ‘Sivas’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Burada birlik ve beraberlik mesajı veren TOBB Başkanı, “Sivas’ın geleceği de, geçmişi gibi parlak olacak inşallah. Sivas’ın cazibesi artıyor.Sivas çok daha iyi işler başarabilir” dedi.

Projeler için hükümetten beklentilerin de olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Karadeniz ile Akdeniz’i, Ordu-Sivas üzerinden bağlayacak yolun tamamlanmasını bekliyoruz. Bu sayede Sivas denize bağlanacak, limana kavuşacak. Sivas’ın ihracat yapması da kolaylaşacak. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı da artık tamamlanmalı. Böylece Ankara–Sivas 2 saate, İstanbul–Sivas 5 saate inecek. Sivas, doğuyla batıyı birbirine bağlayan merkez haline gelmeli. Ayrıca hem Cumhurbaşkanımız hem de Sanayi Bakanımız, Sivas’ı endüstri merkezi yapacak özel teşviklerden bahsettiler. Bu konunun takipçisiyiz” ifadesini kullandı.

Son 1 sene içinde, oda ve borsalarla birlikte çalışarak, neler başardıklarını anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “En büyük şikâyetiniz finansmana erişimdi. Bu bankalar, iyi günden hepsi peşimizden koşar, yağmurlu günde hepsi ortadan kaybolur. İşte bizde bunlara karşı, düşük faizli KOBİ destek paketlerini başlattık. TOBB-Oda ve Borsalarımız ellerini taşın altına koydu. Tüm kaynaklarımızı seferber ettik. 2 yılda 96 bin KOBİ’ye 12 milyar TL kredi sağladık. Sonrasında hükümetimize gidip, ilave destek talep ettik. Onlar da sağolsun, 4 ayrı kredi paketiyle KOBİ’lerimize kredi imkanı sundular. Finansmanda ikinci adımımız Ticari Alacak Sigortası oldu. Devlet destekli ticari alacak sigortası bu sene başlatıldı. Diğer bir sıkıntı yüksek istihdam maliyetleriydi. Önce İşverene Asgari Ücret Desteği getirilmesini sağladık. Geçen sene bitmişti, yeniden başlatıldı, miktarı artırıldı. 2019’da aylık 150 TL olarak 12 ay verilecek. Sonra, Oda ve Borsamızla istihdam seferberliği başlattık. Hükümetimizle birlikte tarihi destekler çıkmasını sağladık. Yeni istihdamda; Ücret Desteği, SGK ve Muhtasar Desteği, Kısa Çalışma Ödeneği Desteği, İç piyasayı destek için vergi indirimi talebi, Mobilya-Beyaz Eşya-Otomobil ve Konut’ta vergi indirimi, iş davalarında arabuluculuk gibi birçok konuda çalışmalar yapıldı.

Peki, başka sıkıntılar da yok mu, var. Ama biz birlik ve beraberlik içinde, tüm bu sıkıntıları aşarız. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz.”

Bundan 100 sene önce, birlik ve beraberlik tohumunun atıldığı yer olan, Sivas’ta bulunmaktan onur duyduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “İstiklal mücadelesi ve bağımsızlık ateşi, Sivas Kongresi’nde doğdu Dolayısıyla, ben Sivas’ı; umudun ve milli iradenin şehri olarak görüyorum. Sivas olmasaydı, Türkiye olmazdı, Türk milleti var olmazdı. 82 milyon ve gelecek nesilller bunu bilmeli” dedi.

Sivas Kongresinde, herkesin kulağına küpe olması gereken, çok önemli bir karar alındığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Dendi ki; vatan bir bütündür, bölünemez. İşte; Sivas’tan yükselen, bu millî birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, günümüzde de, milletimize, bayrağımıza, atanımıza ve devletimize yönelen tehditler karşısında, en büyük gücümüzdür. Bu ülkenin birliğini-bütünlüğünü bozmak isteyen herkes bilmeli ki, Sivas ruhu ve Sivaslılar var oldukça, bu ülkeyi kimse bölemez” diye konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası