Yatırımcılar, Ticari Kredilerde Faiz Oranının Düşmesini Bekliyor

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

Yatırımcılar, Ticari Kredilerde Faiz Oranının Düşmesini Bekliyor


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin piyasalarda olumlu etkileri olduğunu belirterek, "Kamu bankalarımızın gösterdiği özveriyi özel bankalarımızdan da kredi faizi oranlarında ve yeniden borç yapılandırma süreçlerinde bekliyoruz” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanımız Mustafa Eken, Merkez Bankasının yaklaşık 12 gün önce yaptığı faiz indiriminin piyasalara olumlu yansıdığını söyledi.

Eken, “İndirim doğru bir karar ve sürmesi gerekiyor. Faiz indirimlerinin azalan yatırımlar ve küçülme eğilimini kıracak ve yatırımlarda büyümenin önünü açacaktır” dedi.

Yatırımcılar için de uygun zemin oluştuğuna dikkat çeken Eken, “Bankaların borçlanma maliyetlerinde gerçekleşen düşüşü reel ekonomiye yansıtma konusunda daha fazla sorumluluk alması gerekiyor. Kamu bankalarımızın gösterdiği özveriyi özel bankalarımızdan da kredi faizi oranlarında ve yeniden borç yapılandırma süreçlerinde bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ticari kredi faizlerinin daha aşağı çekilmesinin piyasalardaki olumlu etkiyi arttıracağını ifade eden Eken, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından Merkez Bankası politika faizini 325 baz puan daha indirerek 16.50 düzeyine çekti. Kredi faizlerinin ağırlıklı ortalaması yüzde 27 seviyesinden yüzde 18'lere kadar geriledi. TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu da faiz indiriminin ardından açıklamalarda bulunmuş ve ‘Şimdi sıra bankalarda. Onlara çağrıda bulunuyorum. Bankaların da ellerini taşın altına koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz. Bankaların da kredi faizlerinde indirime gitmesiyle piyasalar canlanacak. Böylece faiz indiriminin etkisi reel sektörümüze ve ekonominin geneline yansıyacak, iç piyasa hareketlenecek, istihdam ve yatırım tüm bunlardan olumlu etkilenecektir’ ifadelerini kullanarak bankalara çağrıda bulunmuştu. Bizde bu çağrıyı yineliyor ve Merkez Bankası’nın son politika faizi indirimiyle de ticari kredilerin daha da aşağıya indirilmesini bekliyoruz. Yatırım yapılabilir kredi oranının ekonominin yeniden hareketlenmesine imkan vereceğini düşünerek ticari kredilerde faizlerin daha aşağı çekilmesini istiyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası