Türkiye için Değişim Başlıyor: Sivas İş Dünyası Buluşması

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

Türkiye için Değişim Başlıyor: Sivas İş Dünyası Buluşması


Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, "Türkiye için Değişim Başlıyor: Sivas İş Dünyası Buluşması" programına katıldı.

Sivas iş dünyası ile bir araya gelen Bakan Albayrak, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın moderatörlüğünü Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan Eken, “Sayın bakanımızın şehrimize ziyareti bizi çok onurlandırmıştır. Yıllardır ilimize tabi bakanlarımız geliyor ama maliye bakanımızın bizleri ziyarete gelerek iş dünyasıyla ilgili sorunları dinlemesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. 2020 yılının ilk başlarında bize çok müjdeli haberler ile bilgiler verdiniz. Enflasyon rakamlarının 11 seviyelerine düşmesi, faiz oranlarının 9 seviyelerine gelmesi iş dünyamızı bir nebze olsa da rahatlattı. Bizim bu rahatlamanın 2020 yılının ortalarına doğru daha da çoğalacağına inancımız tamdır” dedi.

Eken, istek ve talepler olduğunu dile getirerek şunları kaydetti; “Cumhurbaşkanımız, Demirağ OSB için teşvik alınması gerektiğini söylemişti. Bunun kararnamesinin en yakın zamanda imzalanmasını bekliyoruz. Mustafa Varank bakanımızı ziyarete gittiğimizde burayı en özel teşvik kapsamına alacağını söylemişti. Biz, bu teşvik alanındaki kararnamenin bir an önce imzalanmasını, altyapının 2020 sonunda bitmesi için tamamen bütçenin gönderilmesini talep ediyoruz. Çünkü 2020 yılına söz verildi, hayata geçecek dendi. Cumhurbaşkanımızın şimdiye kadar söz verip de yapmadığı hiçbir şey yoktur, bunu da yapacağına inancımız tamdır. Bütün sektörler KDV indirimi bekliyor. Mobilyada yaptınız, inşallah bunun arkasına bir de beyaz eşya sektöründe, inşaat sektöründe ve eğitim sektöründe de yapılamasını talep ediyoruz. Sayın bakanım, 2018’in sonunda yaklaşık 43 bin işsiz sayımız vardı. Sivas’ın iş insanları çalıştı, üretti bu sayıyı 37 bine düşürdü. 6 bin işsizimiz iş sahibi oldu. Bu 37 bin işsizimiz için de dışarıdan yatırımcı gelmesi lazım. Yatırımcı gelmesi için de devletimiz tüm imkanları seferber ediyor ama özellikle bu teşvik kapsamındaki Demirağ ile ilgili mücadelemizin sonucuna ulaşmak istememizin sebebi, Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 40 bin istihdam sağlanacak. İnşallah bu sayıyı da Demirağ OSB ile bitireceğiz. Tabi eksiklerimiz var, sorunlarımız var. Ben bakanımıza Sivas iş dünyası adına, 8 bin üyemiz adına çok teşekkür ediyorum. İnşallah yeni yılda tek haneli enflasyon, tek haneli faiz ile Sivas çağ atlayacak. İstediğimiz ve hak ettiğimiz yere geleceğiz.”

İş dünyası temsilcilerine seslenen Bakan Albayrak, “Yiğidoların diyarı, Sivas. Malumunuz eylül ayı itibariyle yeni ekonomi programında anons ettiğimiz, Türkiye için değişimin başladığını ifade ettiğimiz ve il il bunun iletişimini sürdürdüğümüz buluşmaların 15’incisini Sivas’ta gerçekleştiriyoruz. Bu güzel programa hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Uzun zamandır Sivas hakkında vekillerimizle, bakanlarımızla konuşuyoruz. Kısmet bugüneymiş. Tarihi medeniyetin beşiği, Selçuklu döneminin en tarihi en kritik yerlerinden biri olan, İstiklal mücadelemizin sembolü olan Sivas’ta olmaktan ben çok büyük memnuniyet duyuyorum tekrardan programa hoş geldiniz diyorum. İnşallah bugün de Sivas’ta bu anlamda tohumları atmamız lazım. Sivas, Anadolu’daki birçok şehrimiz gibi Ak Parti döneminde. Son 17 yıllık Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığından bugüne kadarki süreçte çok bambaşka çok önemli değişimlere imza attı. Siyasi olarak, ekonomik olarak, genel yönetimler olarak özellikle bu yeni belediyecilik anlayışıyla çok daha güçlü bir değişim ortaya koyacak. Bu yatırımlarla altyapı, üstyapı, kültürel, ulaşımlarla çok önemli altyapıya kavuştu. İnşallah Sivas için bu anlamda ekonomik açıdan da daha ileriye taşıma zamanı” dedi.

Sivas değişecek, Türkiye değişecek diyen Albayrak, “Sivas üretecek, büyüyecek ki Türkiye de üretecek, büyüyecek. Başkanımız ifade etti, biz buradan mesajı aldık. Demirağ OSB’nin özel teşvikler kapsamına alınması konusunu hızlıca Sanayi Bakanımızla konuşacağız. Cumhurbaşkanımız bir şey dediyse o olur, o konuda rahat olun. Bu dönemde bütün bakanlarımız döneminde olduğu gibi bu dönemde de Allah’ın izniyle biz bunları hayata geçiririz. Ve özellikle tarih boyunca İpek ve Baharat Yollarının kesişim noktası. Sivas ticaretin Anadolu’daki kalbi olmuş bir şehri. İnşallah günümüzde o hak ettiği yere ve daha ilerisine taşıyacağız” şeklinde konuştu.

-SİVAS'TA DA BU DEĞİŞİMİN TOHUMLARINI ATMAMIZ LAZIM-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılından bu yana bir çok ekonomik saldırı ile karşı karşıya kaldıklarını hatırlatarak, "Ağustos 2018 yılında doğrudan Türkiye ekonomisinin hedef alınması ile başlayan, gerçekleşen bu kur saldırıları sonrasında, 2019 yılında da benzer saldırılarında, bunun yanında Barış Pınarı harekatı döneminde de benzer saldırı ve yaptırımların ve düzeli tehditlerin yer aldığı bir süreçle mücadele ile geçirdik. Türkiye olarak hiçbir bahanenin ardında saklanmadan, sadece ve sadece 1 yıl öncesinden belirlediğimiz hedeflere odaklandık. Türkiye'de finansal sistemimizin, dış şoklara, siyasi operasyonlara karşı bağışıklığını arttırmamız, piyasalara güven vermeye, ekonomideki daralmanın önüne geçmeye, kurdaki oynaklığı gidermeye, enflasyonu düşürmeye odaklandık. 3 yıllık yeni ekonomi programımızda hep şunun altını çizdik. Değişim, değişim, değişim. Özellikle son 6 yılda ülkemize karşı gerçekleştirilen onlarca saldırının ekonomi üzerindeki etkisini gidermeyi amaçladık. 2013 gezi ile başladı. Gerek 17-25 gerek 15 Temmuz, Suriye, terörle mücadele, Irak'ta yaşananlar, sınır ötesi operasyonlar. Tüm bu süreçlerin ekonomik etkisi göz önüne alındığında Türkiye artık bir değişim ortaya koymak zorunda. Gerginliklerden etkilenmeyecek bir ekonomi oluşturmak istiyoruz. Reel sektörün potansiyelini doğru stratejiler ile bir daha durmayacak şekilde harekete geçirmektir. Değişim kolay bir şey değil. Hayatımızda da öyle. Alıştığımız şeyleri değiştirmek istediğimiz zamanda zorlanıyoruz. Değişim herkes için ve her birey için zordur. Ama meyveleri lezzetlidir. Sivas'ta da bu değişimin tohumlarını atmamız lazım ve tohumlarını atacağımız bu değişimin meyvelerini en kısa sürede toplayacağımız bir süreç" dedi.

2020 yılında enflasyonla mücadele kazanımlarının korunacağını kaydeden Bakan Albayrak, "Yılı 0,5 gibi pozitif bir büyüme ile geride bırakacağız. Yıl içerisinde son 1 yıldır, 1.5 yıldır tüm bu kara tablolara, karamsar süreçlere, sosyal medya operasyonlarına, algı süreçlerine, faizler, tahviller şöyle olacak böyle olacak söylemlerine rağmen elhamdülillah, operasyonlara rağmen bu yılı olumlu bir şekilde geride bırakıyoruz. Enflasyonla mücadelede ki kazanımlarımızı tartışmasız koruyacağız. Daha da düşük tek haneli enflasyonları inşallah üç yıllık yeni ekonomi programı özelinde de hayata geçireceğiz" dedi.

Sivas'ta kredi borçlarını geri ödemede güçlük çeken çiftçilere de sevindirici haberi veren Albayrak, bazı borçların yeniden yapılandırılarak uzun vadelere yayılacağını dile getirerek şunları kaydetti; "Çokça sıkça geliyor. Özellikle tarım alanındaki üreticilerimizden sıkça gelen bir talep. Diyoruz ki doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimiz Ziraat bankasından kullandıkları kredilerin tümü için yüzde 9 faiz oranı ile 5 yıla kadar, uzun vade istiyorlardı bizden. Yeniden vadelendirebilecekler artık."

 

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası