2020'nin İlk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

2020'nin İlk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi


Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Ocak ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanımız Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi.

Aralık ayı karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Aralık ayı faaliyetleri ve çalışmalar hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileyerek, terörü lanetledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Eken, Ankara temaslarını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Sivas programı nedeniyle yarıda keserek dönmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Eken, “Bu toplantı Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından gerçekleştirildi. Ticaret ve Sanayi Odaları üyelerine yönelik düzenlenen bu toplantıların davetlerini de bu bankalarımız yaptı. Programın moderatörlüğünü de Ticaret ve Sanayi Odası başkanı yapıyor. Bu, bakanlığımızın iş dünyasının çok önemli olduğunu gösterdiği bir program oldu. Bakanımıza, Cumhurbaşkanımızdan teşvik kararnamesinin biran önce imzalanmasını talep ettiğimizi, Demirağ OSB’nin altyapı ihalesi 73 milyon olarak yapıldı ancak şuana kadar 3 milyon lira ödenek geldiğini söyledik. Bakanımızdan ödeneğin kalan kısmı 70 milyonu bu yıl içerisinde tamamen gönderilmesi ve altyapının tamamlanmasını talep ettik. Bakanımızda “Mesajı aldık başkanım, Ankara’ya gidince gerekli çalışmalar yapılacak” dedi. Bu bizim için en önemli konuydu. Bakanımıza ilgi ve alakası için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Genişletilmiş Meslek Komiteleri toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade eden Eken, “Komite üyeleri geliyor, meclis üyeleri gelmiyor. 69 Meclis üyemiz için konuşuyorum. Güzel bir toplantı yapalım, birliğimizi beraberliğimizi pekiştirelim diye düşündük ama gelen olmadı. Kamp programına gelmediniz en azından sabahki programa gelin de oradaki insanlar kimleri seçtiklerini, kimlerle beraber olduklarını görsünler. Bu anlamda üzüntümü belirtmek istiyorum. Odayı seveceksiniz, 24 komitenin seçilmiş üyelerini seveceksiniz. Ya da bu görevi yapmayacaksınız. Böyle bir toplantı düzenleniyor ve bizim meclis üyelerimiz gelmiyor. Bundan sonra 69 meclis arkadaşımın tamamının katılmasını rica ediyorum. Bu konuda ben gelmem diyen varsa çağıralım komite üyelerini de onlara da anlatsınlar” dedi.

Eken, meclis üyelerini aidat borçları konusunda uyararak, şunları kaydetti; “Son ödeme tarihi 31 Ocak. Bu tarihe kadar hepimizin ödemeleri yapması ve komite üyelerini de uyarmasını istirham ediyorum. Ödeme yapılmaması durumunda üyelikleri askıya alınacaktır. Bir meclis üyesi borcunu bilir zaten. Bir meclis üyesi borcunu takip edendir.”

-KANGAL’DA İŞÇİLERİMİZ MAĞDUR EDİLİRSE SESLİ DÜŞÜNÜRÜZ-

Baca filtresi takılmadığı için mühürlenen Kangal Termik Santrali konusuna da değinen Eken, Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Kangal Termik Santrali bizim için çok önemli. Orayı alan firma, şartları yerine getirecek, getirmek zorunda. Hangi firma ise bizi ilgilendirmez, bizi ilgilendiren orada çalışan arkadaşlarımızdır. Bunun için de Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize ne düşüyorsa, Ankara’ya gitmek gerekiyorsa gidelim, Cumhurbaşkanımız ile görüşmemiz gerekiyorsa gideriz. Oradaki kardeşlerimiz işsiz kalırsa yürümeye varız. Oradaki kardeşlerimizin mağduriyeti söz konusu olamaz. Orayı alan firma devlete ve halka verdiği sözleri tutacak. Maaş alamazlarsa oradaki kardeşlerimiz o zaman biz sesli düşünürüz. Bakanımız Murat Kurum’da kimse mağdur olmayacak dedi. Kangallı hemşehrilerimiz şunu bilsin biz Oda olarak onların işsiz kalmamaları için arkalarındayız, yanlarındayız. Kangal Termik Santrali takibimizde” dedi.

-VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAPTIĞI ZAMMI SAVUNUYOR!-

Vakıflar Genel Müdürlüğünün kira artışı konusunda yazışmalar ve görüşmeler yapıldığının altını çizen Eken, “Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira artırım oranlarını yüksek olduğuna dair yazı göndermiştik. Belediye Yüzde 5 arttırdı siz neden Yüzde 20 zam yapıyorsunuz demiştik. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy imzalı gelen yazıda “Mevzuatta ve sözleşmeler gereği kira artışları hakkaniyete uygun olarak yapılmış ve talebinize Genel Müdürlüğümüzce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır” ifadeleri yer alıyor. Odamız görevini yapıyor, Vakıflarda kira olan üyelerimizin ilettiği konu Genel Müdürlüğe gönderildi ama sonuç hakkaniyetli bir zam yapıldı deniyor. Sizlerden, üyelerimizden bizlere gelen tüm istek ve talepler ilgili kurumlara aynı gün gönderiliyor” şeklinde konuştu.  

Meclis üyesi Bekir Genç ise seçim dönemlerinde milletvekili adayları ve belediye başkan adaylarını mecliste konuk ettiklerini ifade ederek, “Burada bir takım sözler aldık. Sonra seçimler bitti ve aradan 1,5 yıl geçti. Biz seçilen milletvekillerimizi, belediye başkanımızı mecliste ağırlayacak mıyız? Sivas için neler yapıldı, çalışmalarını ben burada dinlemek istiyorum. Bunun şehrimiz içinde Odamız içinde faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Şubat ayı itibariyle konukların Meclise alınacağını belirterek şu şekilde konuştu; “Mart ayında Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve meclis üyelerini konuk edeceğiz. Daha sonrada milletvekillerimizi 2020 yılı meclis toplantılarımıza davet edeceğiz. Bu meclis onlarında meclisi, davete gerek yok, gurur duyarız.”

Meclis üyesi Ali Sümbüloğlu tarafından gündeme getirilen Vergi Dairesi isimlerinin değişikliği konusunda da açıklama yapan Eken, “Bu bizim tek başımıza alacağımız bir karar değil. Düşünce güzel ama üyelerimize yük getirecek bir konuyu tel başımıza alamayız. Üyelerimizle istişare edeceğiz. Bu konuda Esnaf Odalarımızın da kararını almamız gerekir. Bunu bir sonraki mecliste görüşeceğiz” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası