• 26-08-2017
TARIM VE HAYVANCILIĞI ŞAHLANDIRACAĞIZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Odamızda düzenlenen "Tarım sektörü değerlendirme toplantısı" katıldı.

Vali Davut Gül, Milletvekilleri, Başkanlar Kurulu ve Tarım Platformu temsilcileri ile bakanlık bürokratlarının katıldığı toplantıda Sivas’taki tarım ve hayvancılık konuları masaya yatırıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Tarım Platformu tarafından hazırlanan Sivas raporunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya sundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Tarım Bakanlığının uyguladığı her projenin bir ayağının Sivas’ta olduğunu kaydetti. Kırsal kalkınmayı, sağlamak ve vatandaşları doğduğu yerde doyurmak için yapılan projelerin önemine dikkat çeken Bakan Yılmaz, “Anadolu’daki göçü durduğumuzda İstanbul’a, İzmir’e, Ankara’ya hizmet etmiş olursunuz. Oraların yükünü azaltmış olursunuz hem de buralardaki can suyunu sağlamış olursunuz. Toprağı suyla buluşturursak bereket gelir. Bereket gelirse de çiftçinin cebi para görecek, topraklarında doyacak ve evlatlarının geleceği hakkında kaygıya düşmeyecek. Toprağı suyla, çiftçiye de bilgiyle buluşturmamız gerekiyor. Nerde ne ekilirse en yüksek verim sağlanabilir. Bunu sağlamamız lazım” dedi.

Toplantıda çiftçi temsilcileri de yaşadıkları sorunlara bakana iletti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, soruları tek tek yanıtladı. Bakan Fakıbaba, Türkiye’deki en önemli sorunlarından birisi olan arazi kiralama işini çözeceklerini açıkladı. Bakan Fakıba, “Adam İstanbul’da oturuyor, Sivas’ta arazi var ve kiraya veriyor. Esas üretici olan kişi bu desteklerden faydalanamıyor.  Bununla ilgili çalışmamız lazım. Şeker pancarı konusu ele alacağız. Ziraat Bankası kredilerinde özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde 10 lira veriyorsa 40 liralık ipotek istiyor. Çiftçimiz bu durumda çok zorlanıyor. Ziraat, Halk Bankası ve özel bankalarla finans çalıştayı yapacağız. Tarsimle ilgili de çalışmaları gözden geçireceğiz. Sivas halkı çalışkan ve zeki insanlar. Üretime çok meyyar kişiler. Urfasıyla, Konyasıyla, Trakyasıyla Sivasıyla biz tarımı, gıdayı ve hayvancılığı ayağa kaldıracağız, şahlandıracağız. Bundan hiç şüphem yok, sizin de olmasın” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım ve Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu ziyaret anısına Bakan Fakıbaba’ya hayat ağacı ve "Tecer" ve "Fırat" adında bir çift kangal köpeği hediye etti.