• 09-09-2017
SİVAS’A DEĞER KATANLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI

Odamızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sivas’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam kampanyasının başarısından söz ederken, “Sivas da sözünü tuttu ve üye başına bir istihdamı geçti” diye konuştu. İş dünyasının en önemli şikayetinin istihdam üzerindeki yüklerden olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle başlatılan istihdam kampanyasının tarihi bir fırsat olduğunun altını çizdi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında Sivas’ın yiğit insanların şehri olduğunu vurguladı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Sivas için şunları söyledi: “Sivas, yiğidoların şehri. Türk tarihinde, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve yükselişinde, hep öne çıkan şehir oldu. Havası sert ama insanı mert demeleri de boşa değil. Zira Pir Sultan’dan, Âşık Veysel’e, Kadı Burhanettin’den, Halil Rıfat Paşa’ya, Nuri Demirağ’a kadar, nice âlimler, devlet adamları burada yetişti. Sivas dendiğinde, değerli dostum Muhsin Yazıcıoğlu’nu da anmadan geçemeyeceğim. İmanı, vatanseverliği, mücadelesi, dürüstlüğü ve güzel ahlâkıyla, tam anlamıyla bir 'Alperen' idi. Tüm hayatını, ideallerine nasıl vakfettiğine ve siyaseti nasıl 'Allah rızası' için yaptığına bizzat şahit oldum. Böylesine samimî bir mücahide de, ancak 'şehadet şerbeti' yakışırdı. Allah, hepsinden, tüm Sivaslılardan, geçmişlerinizden, razı olsun. Allah makamlarını cennet etsin. Sivas, aynı zamanda, birlik ve beraberlik tohumunun atıldığı yer. Umudun, milli iradenin şehri. İstiklal mücadelesi ve bağımsızlık ateşi, bu hafta 98. yıldönümünü kutladığımız, Sivas Kongresi’nde doğdu. Burada, hepimizin kulağına küpe olması gereken bir karar alındı. Sivas Kongresinde karar alındı, dendi ki; vatan bir bütündür, bölünemez

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yine burada söylediği çok güzel bir söz var: Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener. Zaten bizim kültürümüzde de ne diyor: Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Sivas Kongresi'ndeki millî birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, günümüzde de, milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize yönelen tehditler karşısında en büyük gücümüzdür. Bu ülkenin birliğini-bütünlüğünü bozmak isteyen herkes bilsin ki, Sivas ruhu ve Sivaslılar var oldukça, bu ülkeyi kimse bölemez.”

-Sivas’ın başarıları

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Sivas Ticaret Borsası’yla iftihar ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Her 2’si de akredite, 5 yıldızlı Oda-Borsa, Avrupa standardında. Bir defa başta söyledim; birlik-beraberlik konusunu başarmışlar. Sivas’taki tüm sivil toplumu, Danışma kurulunda bir araya getirmişler, Odamız da sekretarya görevini üstlenmiş. Sivas’a sahip çıkmışlar. Altyapıdan, yatırımlara kadar Sivas için yol haritası hazırlamışlar. Sivas’ın ihtiyaç duyduğu öncelikli Projeleri belirlemişler. Mesele Sivas olunca, tüm Sivaslılar bir ve berabersiniz. Bir yerde birlik varsa, sırtınız yere gelmez. Sizdeki bu birlik-beraberlik-başarı TOBB’a da yansıyor. Osman Yıldırım Başkanımızı, sadece Sivas’a değil, Türkiye’ye de kazandırdınız. TOBB’da mesai arkadaşım, birlikte çalışıyoruz. TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, büyük emeği, katkısı var. Ticaret-Sanayi Odalarının Konsey Başkanı. Yani 81 ilde Tüccar ve Sanayiciyi koordine ediyor. Ayrıca TSE’de, İKV’de, Vergi Danışma Kurulunda, bizi, özel sektörü temsil ediyor.

Kendisinin buradaki çalışmalarını da yakından takip ediyorum. Sivas’ta pek çok ilke imza attı, vizyonunu ortaya koydu. Bir Oda Başkanı şehrin kalkınması için neler yapar, onu gösterdi.

Sivas’a ilk termal tesisi, çağdaş konut alanlarını, iktisadi ve sosyal hayatını canlandıran ilk iş ve alışveriş merkezlerini kazandırmış. Yüksek teknolojiyi getirmiş, lens fabrikası ve milli piyade tüfeğimiz için gelişmiş görüş sistemlerini burada üretmeye başlamış. Yük taşımada kullanılacak ilk yerli vagonun da Sivas’ta üretilmesinde büyük payı var.”

Oda-Borsa Başkanları Osman ve Abdulkadir Başkanlarla birlikte çalışarak, bütün başkanların da gayretiyle neler başardıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“En büyük şikâyetiniz yüksek istihdam maliyetleriydi. Odalarımız ve Borsamızla istihdam seferberliği hayata geçirdik. Sivas sözünü tuttu, üye başına istihdam 1’i geçti. İkinci büyük şikâyetin finansmandandı. Yüzde 9,9 faizle nefes kredisi verdik.  27 bin firma, 5 milyar liralık kaynaktan yararlandı. Sivas’daki 316 KOBİ 31 milyon liralık kredi kullandı. KOSGEB (sıfır faizli 3 yıl vadeli): 260 bin firmaya, 7 milyar lira kredi kaynağı sağladı. Kredi Garanti Fonu’muz 328 bin firmanın, 214 milyar liralık kredisine kefil oldu. % 5 vergi indirimi sağlandı. Üretim Reform Paketi çok önemliydi. %2 TRT kesintisi, OSB’lerde emlak vergisi, haftasonu çalışma için izin belgesi gibi konular çözüldü. Toplamda 1 milyarlık yük vardı. Mobilya-Beyaz Eşya-Konut’ta vergi indirimleri yapıldı.  TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Osman Yıldırım, iş mahkemelerindeki davaların hep işveren aleyhine sonuçlandığını anlattı, hükümet ikna oldu ve adım attı. Arabuluculuk yasalaştı.”

Hisarcıklıoğlu, Sivas TSO’nun gerek 15 Temmuz hain darbe girişiminde, gerekse de bunun da öncesinde FETÖ terör yapılanmasına karşı, 2013’ten itibaren mücadele etmiş, demokrasinin ve milli iradeni yanında yer aldığını vurgularken, “Bu vatansever ve cesur duruşuyla da Sivas’a layık bir meslek örgütü olduğunu bir defa gösterdi. Bununla da ayrıca gurur duyuyorum” dedi.

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Sivas'a Değer Katanlar Ödül Töreni'nde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, Sivas'ta olmaktan ve iş dünyasının arasında bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Ödül alacak girişimcilere ve iş adamlarını tebrik eden Tüfenkci, başarılarının devamını diledi. Gerek küresel ekonomik görünüm ve gerekse yurtta yaşanan hadiseler dolayısıyla 2016 yılının zor geçtiğine işaret eden Bakan Tüfenkçi, hükümetin almış olduğu tedbir ve teşviklerle 2017 yılına ekonomik anlamda güçlü bir şekilde girildiğini belirtti.

Tüfenkci, Türkiye'nin ilk çeyrekteki büyüme oranının dünyayı şaşırttığına dikkati çekerek, "Yüzde 5 büyüme oranını yakaladık. 2017'nin ikinci çeyreğinde de Allah'ın izniyle yüzde 5'in üzerinde bir büyümeyi yakalamış olacağız. Üçüncü çeyrekte yüzde 7'leri veya daha üzerinde bir büyümeyi inşallah Türkiye görmüş olacak." diye konuştu.

Darbe girişimin hemen arkasından Türkiye'nin siyasi olarak, objektiflikten uzak notlarını kıran kredi derecelendirme kuruluşlarının bugünlerde Türkiye'nin büyüme oranlarını yukarı doğru revize ettiğini dile getiren Tüfenkci, bütün bunların hükümetin iş dünyasına, ekonominin gelişmesine ve büyümesine yönelik almış olduğu tedbirlerin bir eseri olduğunu ifade etti.

Tüfenkci, kredi garanti fonuyla 200 milyara yakın bir fonu kullandırdıklarını aktararak, bunun yarısı olan 100 milyarı da orta ölçekli işletmelerin taşınır malı rehini yasasından faydalanarak menkul mallarını ve işletmelerin makinelerini teminat olarak göstererek bu kredileri kullandıklarını belirtti.

-Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, burada yaptığı konuşmada, üreten, istihdam sağlayan herkesin hükümet tarafından desteklendiğini belirterek, ülkede ihracatın, istihdamın arttığını, istikrar ve güven devam ettiği sürece Türkiye'nin tüm hedeflerine ulaşacağını ifade etti.

Ülkenin hızlı büyüme ve gelişme sürecinin içerisinde bulunduğunu anlatan Yılmaz, yabancı yatırımcıların bu yüzden Türkiye'yi tercih ettiğini vurguladı.

Yılmaz, bugünü değil, yarınları inşa etmenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, "Eğer Türkiye’nin ihracatı 150 milyar dolarsa biz bunu eğitime borçluyuz. 36 milyar dolardan 150 milyar dolara çıktıysak eğitime borçluyuz. Ama niye 500 milyar dolarlık ihracat yapmıyoruz? Bu aradaki eksiklik de yine eğitimden dolayıdır. Eğitimimiz çok daha kaliteli olsaydı ihracatımız 500 milyar dolar olurdu. Neden katma değeri yüksek ürünler üretmiyoruz? Eğitimden dolayı. 36 milyar dolardan 150 milyar dolara geldiysek bu büyük bir başarı. 80 yılda gösterilmeyen başarıyı gösterdik." diye konuştu.