• 13-03-2018
SİVAS’TAN ALMANYA ÇIKARMASI

Sivas TSO, Dünya turizminin en büyük fuarlarından ITB'de tarihi ve kültürel değerlerimizin tanıtımı için önemli bir çalışmaya imza attı. 52. Uluslararası Berlin Turizm Fuarı’nda sergilenen Divriği Ulu Camii, dünya turizm sektörünün dikkatini çekti. Sivas TSO’nun açtığı stantta muhteşem taş işçiliğiyle yapılan Anadolu’nun Elhamrası fuara damgasını vurdu.

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı ITB, kapılarını 52. kez ziyaretçilerine açarken, 180 ülkeden 10 bin katılımcıyla sektörün dünya çapındaki önemli aktörlerini bir araya getirdi.  Türkiye’nin güçlü bir şekilde temsil edildiği fuarda Sivas TSO’nun tanıttığı UNESCO Dünya Mirası Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası büyük ilgi gördü.

Fuarın açılışını Türk ve Alman yetkililer birlikte yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Turizm küreselleşme şansı için mükemmel bir örnek. Turizmin istihdam yaratan bir ekonomik faktör ve dünyaya açık olmaktan besleniyor. ITB bu anlamda önyargıların yıkılmasına katkı sağlayabilir " diye konuştu.

KÜLTÜR BAKANI KURTULMUŞ, TURİZMDEN UMUTLUYUZ

Türkiye stantlarının açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş gerçekleştirdi. Bakan Kurtulmuş, "Geçen yıl sonu itibarıyla 32 milyon turist, 26.5 milyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu Türkiye dostlarının Türkiye'den kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından son derece önemlidir. Bu yıl sonuna kadar da Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayımızın 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Erken rezervasyon sonuçları bize böyle bir ümidi veriyor" diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, STANDIMIZI ZİYARET ETTİ

Fuara gezen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sivas standını ziyaret etti. Divriği Ulu Camii hakkında bilgiler alan Çavuşoğlu, ecdat yadigarı bu eserin dünyaya tanıtılmasından duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Çavuşoğlu, "Türkiye, birçok Avrupa ülkesinden daha az güvenli değil. Antalya ve İstanbul, Paris, Berlin, Brüksel gibi Avrupa'daki birçok noktadan daha az güvenli değil" dedi. Türkiye turizmi açısından 2018'in iyi bir yıl olacağını ifade eden Bakan, "İlerleyen yıllarda turizm gelirinin artacağına inanıyorum" diye konuştu.

SİVAS’A BÜYÜK İLGİ

ITB Berlin Turizm Fuarı’nda dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerinin Türkiye ve Sivas’a olan ilgisi yüzleri güldürdü. Fuarın halka açık son iki gününde Sivas stantlarının önünde yoğunluk yaşandı. Sivas Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası’nın tanıtıldığı stant ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

DÜNYA MİRASLARIMIZI FUARDA TANITTIK

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, “Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 17 asıl unsuru Sivas Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası da ilk kez uluslararası platformda görücüye çıkarmış olduk.

Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde 1228 yılında yapılan ve Unesco tarafından koruma altına alınan bu önemli eseri sadece biz Sivaslıların değil, tüm dünyanın tanımasını istedik. Bu fuarda Sivas’ımızın tarihi ve kültürel zenginliğini ön plana çıkartan bir çalışma gerçekleştirdik. Sivas’ımızın tanıtımına önemli katkılar sunduk. Odamızın Divriği Ulu Camii ve diğer tarihi eserlerimizi tanıtmaya yönelik çalışmalarını sürdüreceğiz. Şimdiye kadar 10 bin kişi Divriği’ye raybüslerle götürerek, tanımalarını sağladık. Bu yıl da çalışmalarımız devam edecek." dedi.

DİVRİĞİ’DEN  NEMRUT'A TROYA'DAN SAFRANBOLU'YA...

Medeniyetler tarihinde önemli bir yere sahip olan Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 17 asıl unsur ve bir yaratıcı şehri şöyle:
Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta)
İstanbul'un tarihi alanları
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşa (Çorum)
Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla)
Safranbolu Şehri (Karabük)
Troya Antik Kenti (Çanakkale)
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)
Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı
Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri
Efes (İzmir)
Ani Arkeolojik Alanı (Kars)
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)
Pamukkale-Hierapolis (Denizli)
Afrodisias Antik Kenti
Yaratıcı şehirler ağında, gastronomi dalında Gaziantep.