5. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

5. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI


4 Eylül Sivas Kongresinin 99. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz 5. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı.

Kongre Merkezi ve Fuar Alanında düzenlenen programa Vali Davut Gül, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas Milletvekilleri Habip Soluk, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek, Ulaş Karasu, Belediye Başkanı Sami Aydın, Rektör Alim Yıldız, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Fuar Komitesi ve  çok sayıda protokol ve vatandaş katıldı.

Vali Davut Gül, Sivas'ın tarım da dâhil olmak üzere kamu yatırımlarında hak ettiğinin fazlasını aldığını belirtti. Sivas'ın vergi sıralamasında 57'nci, kamu yatırımlarında aldığı payda ise 9'uncu sırada olduğunu vurgulayan Gül, tarım ve hayvancılıkta da gereken desteğin verildiğini ve son 15 yılda kamu yatırımları anlamında 15 milyar lira harcandığını söyledi.

Sivas Kongresi'nin önemine de değinen Gül, 4 Eylül 1919'daki birlik ve beraberlik içerisindeki o ruhu tekrar yaşatmak istediklerini söyledi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise tarım sektörünün hem ülke hem de Sivas için hayati önem arz ettiğini dile getirdi.

Ülkede yaklaşık 5,5 milyon insana istihdam sağlayan tarımın, ülkenin gıda güvenliği ve halkın sağlıklı beslenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Nasıl ülkenin sınırlarının güvenliği önemliyse, gıda güvenliği ondan çok daha önemlidir. Karnını doyuramadığınız askerin sınırda nöbet tutabilmesi mümkün olmaz." diye konuştu.

Yılmaz, 2002'de 36 milyar olan tarımsal gelirin 2017 yılında 188 milyara yükseldiğini belirterek, "Üretmeden bunu yapabilir misin? 80 milyon nüfusumuzu besliyoruz yetmez, yurt dışından 5 milyon Suriyeli, Afgan ve Iraklı gelenler var, besliyoruz. 40 milyon turist geliyor, besliyoruz. Bir de geçen yıl 17 milyar dolarlık ihracat yapıyorsun. Üretmeden ihracat yapabilmek mümkün mü? 2002'de 4 milyar dolar ihracat yapıyorduk, şimdi 17 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Tarımsal milli gelirimiz 36 milyar dolarken şimdi 188 milyar liraya çıkmış." ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yerli üretimin desteklenmesi ve yerli gübre üretiminin artırılması gerektiğini belirtti.Destici, 4 Eylül Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Şenliği etkinlikleri kapsamında düzenlenen, 5. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bugünün sadece Sivas için değil, Türkiye, Türk ve İslam coğrafyası için de tarihi günlerden birisi olduğunu söyledi.

Sivas'ın tarım ve hayvancılık bakımından, tarım arazilerinin büyüklüğü ve işlenebilirliği bakımından Türkiye'nin dördüncü büyük şehri olduğunu dile getiren Destici, "Biz bunu daha verimli hale nasıl getirebiliriz, ürettiğimiz ürünü nasıl değerli hale getirebiliriz, bunun sanayisini nasıl kurabiliriz, bunun endüstrisini nasıl kurabiliriz? Hep birlikte bunun uğraşını vermemiz gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ise konuşmasında “Savunma ve yerli silah sanayi ne kadar önemliyse, gıda, tarım ve hayvancılıkta o kadar önemlidir” dedi.

Başkan Eken, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çünkü içerisinde bulunduğumuz ekonomik dalgalanmada milli tarım ve hayvancılığın önemini bir kez daha ortaya koymuştur.  Bir ülkenin kalkınması tarımla başlar, sanayi ile devam eder, bilgiyle taçlanır. Zengin bir ülke olmak istiyorsak tarıma da, sanayiye de bilgiyi katmak zorundayız. Artık tarım sadece karın doyurmak için yapılmıyor. Küresel ticaretin en önemli aktörlerinden birisi. Bizlerde güçlü bir Türkiye için kök saldığımız bu topraklarda daha fazla çalışıp, katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Üretim yaparak, istihdam sağlayarak, ürünlerimizi markalaştırıp dünya pazarına açılmalıyız. Bunu da köylümüzle, çiftçimizle, tüccarımızla, sanayicimizle hep birlikte başaracağımıza olan inancımız tamdır. “

Fuar açılışının ardından Destici, Yılmaz, Gül ve diğer davetliler ilçeler sergisi ile stantları gezerek bilgi aldı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası