CHP MİLLETVEKİLİ KARASU, ODAMIZI ZİYARET ETTİ

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

CHP MİLLETVEKİLİ KARASU, ODAMIZI ZİYARET ETTİ


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ulaş Karasu, ekonomide yaşanan sorunlar hakkında parti olarak sahaya indiklerini ve hazırlayacakları raporu Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na sunacaklarını söyledi.

Odamızı ziyaret eden Milletvekili Karasu, dövizdeki yükselişin üretici ve imalatçı tüm sektörleri zora soktuğunu kaydetti. Karasu, “Türkiye'de ekonomik bir kriz var. 24 Haziran seçimlerinden sonra bir sistem değişikliğine geçildi.  Bunun Türkiye ekonomisinde bir kırılganlık yaratacağını 16 Nisan’dan önce belirtmiştik.  Ne yazık ki bu süreç istemediğimiz yönde gelişti.  Ekonominin dünya piyasalarına güven vermesi gerekiyor. Aynı gemideyiz. Gemi su almaya başlayınca hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz. Bu yüzden savurgan ekonomiden vazgeçip, daha derli toplu bir ekonomiye geçiş yapılması gerekiyor. Özellikle dolarla borçlanmanın son bulması gerekiyor. Ödeme noktasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu sorunlarla ilgili olarak, ekonomik krizden çıkış yönündeki düşüncelerimizi açıklıyor ve STK’larımızın görüşlerini dinliyoruz. Genel merkezimize bu konuda bir rapor sunacağız ve parti olarak görüş açıklayacağız” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken ise CHP’nin yaptığı çalışmayı doğru bulduklarını ve diğer siyasi partilerin de ekonomiyle ilgili önemli adımlar atması gerektiğini söyledi.

Eken, “Bu sorun sadece bizlerin değil, ülkemizin sorunu. Dünyada gelişen olaylar bizleri de etkiliyor. Üzerimize oynanan oyunları biliyoruz. Parti ayrımı yapmaksızın ülke insanı olarak, bir birimize destek olmalıyız. Hiç kimseye fırsat vermemeliyiz. Bunun içinde çok çalışmalıyız. Ticaret Sanayi Odası olarak,  görüş ve önerilerimizi dosya halinde TOBB’a gönderiyoruz.”dedi.

Dövizle ihale alan firmaların mağduriyetinin giderilmesi istediklerini belirten Eken, “Döviz konusunda yaşanan dalgalanmalara bir çözüm getirilmesi lazım. Üyelerimizin de ellerinde ki malları satarak, borçlarını kapatmaya tavsiye ediyorum. Yani yeni krediye ve borçlanmaya girilmesini doğru bulmuyoruz. Lüks yaşamdan vazgeçip, küçülmeye gidilmelidir. Önümüzdeki günlerde TOBB ve Odamız işbirliğiyle üyelerimize can suyu kredisi vereceğiz. “ diye konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası