MEYBEM BELGELENDİRME SINAVLARI YAPILDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

MEYBEM BELGELENDİRME SINAVLARI YAPILDI


Tehlikeli işler kapsamına giren mesleklerde 'yeterlilik' veya 'ustalık' belgesi olmayan işçiler artık çalıştırılamayacak. Bu kapsamda Odamız ve MEYBEM işbirliği ile belge zorunluluğunun bulunduğu mesleklerde 'mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları' düzenlendi.

Sivas’ta çalışan inşaat ustaları, kalıpçı, duvarcı, demirci, seramik, düz inşaat işçisi, alçı levha ve sıva uygulayıcısı, inşaat boyacısı iş kollarında teorik ve uygulamalı sınavlarda ter döktü.

 Tehlikeli mesleklerde çalışanların almak zorunda oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesi için inşaat ve yapım işlerinde çalışan ustalar iki aşamalı sınavdan geçti. İlk olarak Odamızda adaylar, yazılı sınava girdiler. Daha sonra ise uygulamalı eğitim yapıldı. Meybem uzmanları tarafından yapılan sınavda ustalar, belgelerini alabilmek için işlerini en iyi şekilde yaptıklarını ispat etmek için ter döktüler.

MEYBEM tarafından gerçekleştirilen sınavları başarıyla tamamlayan adaylara, mesleki yeterlilik belgeleri verilecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? 

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldi.

 

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası