ORAN DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

ORAN DESTEKLERİ AÇIKLANDI


Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2017 yılı mali destek programları Odamızda düzenlenen toplantıda açıklandı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2017 yılı mali destek programları kapsamında yürüteceği "endüstriyel gelişim ve verimlilik", yeni ve yenilebilir tarım uygulamaları" ve "kentsel ve sosyal altyapının iyileştirilmesi" mali destek programları proje teklif çağrısı kapsamında 27 milyon TL destek sağlayacak.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, kalkınma ajansı olarak 2010 yılından itibaren her yıl mali destek programını ilan ettiklerini ifade ederek, tüm girişimcileri proje hazırlamaya davet etti.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Zeki Özdemir ise yeni desteklerden firmalarımızın azami derecede faydalanmalarını istedi. “Projelerin doğru kullanıldığında işletmelerin büyümesine; üretimin ve ihracatın artmasına ve ilimizin kalkınmasına önemli kaynak teşkil ettiğini görüyoruz” diyen Özdemir, doğaltaş ve madencilik sektörünün bu kaynaklar sayesinde büyüdüğünü kaydetti.

Özdemir, sağlanan desteklerin Sivas, Yozgat ve Kayseri illeri için gelişmeyi tetiklediğini belirterek, “Türkiye’nin olduğu gibi Sivas’ımızın da 2023 hedefleri var. 10 büyük ekonominin arasında yer almak istiyoruz. Zira, insan kaynağımız ve sanayicimiz bizi bu hedefe taşımak için yeterli. Bize düşen görev bu kaynağı etkin ve verimli bir şekilde harekete geçirmek. Doğru yatırımlarla yüksek katma değerli ürünler üretebilmek” dedi.

Belediye Başkan Sami Aydın, yüklü miktarda danışmanlara ücret ödeyerek destek müracaatı almaya uğraşan işletmeleri uyardı. “Kendi yaptığınız işi doğru anlatın yeter. Alacağınız desteklerle işinizi ve işletmeleri büyütün” dedi.

ValiDavut Gül’de projenin önemine vurgu yaptı ve ekledi: “Garantili proje diye bir şey yok, ayağı yere sağlam basan ve sürdürülebilir projeleri geliştirmeye özen göstermeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından mali destek programının sunumu yapıldı.

KOBİ’lere 10.000.000 TL Destek

 

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Mali Destek Programı kapsamında Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde Kobi sektörüne yönelik Ar-Ge ve Yenilikçiliğin desteklenmesi, Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım, Marka ve Fikri Mülkiyet Haklarının İmalat Sanayiinde yaygınlaştırılması, Sivas ve Yozgat illerinde ürün çeşitlendirmesinin sağlanması, üretimde kapasitenin artırılması öncelikleri ile 500.000 TL ye kadar destek sağlanacak.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası