DEVLET DESTEKLERİ ANLATILDI

Haber Resimleri

Habere İlişkin Dosyalar

DEVLET DESTEKLERİ ANLATILDI


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, Türk Eximbank, TKDK, KGF ve Türk Patent Marka Kurumu’nun sağladığı tüm destek ve teşviklerle ilgili Odamızda bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

ORAN Sivas Yatırım Destek Ofisi, Teknokent ve Odamızın organizasyonuyla yapılan toplantının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Zeki Özdemir “Devletin sağlamış olduğu destekler farklı kurumlarca yürütülmektedir. Bunları sıralayacak olursak; Ekonomi Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEP bunlardan azami şekilde mensuplarımızın faydalanmalarını arzu ediyoruz. Bu projeler hazırlanırken kurumumuz tarafında gerekli her türlü teknik faydanın sağlanacağı konusunda da mensuplarımıza sözü de vermiş bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız da “Günümüzde yaşanan küreselleşme süreci ve endüstri ile buluşan yeni ortamlar rekabet ortamını da artırmaktadır. Bu rekabet ortamında üstünlük sağlayabilmek ancak farklılık oluşturmakla mümkün olacaktır. Bilimin ve teknolojinin gelişmesini sağlayıcı yeni bilgiler elde etmek ve mevcut birikimi geliştirmek amacıyla iki gün devam edecek bu toplantının şehrimize, üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Sami Aydın, “Şu bir gerçek buradaki bilgiler bir şekilde şehre yayılacak. Öncelikle dünyada artık güç dediğiniz zaman silahtan çok, askerden çok, ekonomik gücün öne çıktığını görüyoruz. Bizim ekonomik olarak güçlenmemiz lazım. Hükümetimizin bu programlardaki ana hedefi bu ikincisi istihdamı artırabilmek. Dolayısıyla bizler de yatırımcılar, iş adamları ve kendi işini daha teknolojiye uygun, dünyayla, diğer ülkelerde rekabet edebilecek yapıya kavuşturmak adına ARGE faaliyetleri ve yeniliklerden sizlerin katkısıyla daha çok faydalanmak. İnanıyorum ki burada çok değerli bilgiler sunulacak.” dedi.
Vali Davut Gül, Sivas’taki yatırımcıların işletmelerini büyütmeleri için desteklerden faydalanmalarını istedi.

Vali Gül, Türkiye'de ihracata verilen desteğin 1 milyar 700 milyon lirayı bulduğunu, Sivas'ta ise yararlanılan destek miktarının 400 bin lira olduğunu söyledi.

Söz konusu rakamın yükselmesi gerektiğine işaret eden Gül, "Biz normalde kamu yatırımlarında 11'inci sıradayız. Ancak iş adamlarımızın yararlanacağı desteklerde yeterince proje üretemiyoruz. Bunun bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. TSO ve Belediye başkanımızla böyle bir toplantı yapıp en azından kurumların bilgi sahibi olmaları kararlaştırılmıştı. Bu bilgilendirmenin finansal ayağı çok büyük ama ondan daha önemli olan kısmı şu ki; nelere destek verildiğini anlarsak dünyanın, Türkiye'nin gittiği yeri de anlamış olacağız. Bu destekler ihracata, yenilikçiliğe, sürdürülebilir işlere ve kurumsal kapasitenizin gelişmesine yönelik olan işlerdir. 2 gün boyunca bilgilendirme yapacak misafirlerimize ve katılımcılara teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

2 gün süren toplantılarda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, Türk Eximbank, TKDK, KGF, ORAN ve Türk Patent Marka Kurumu uzmanları tarafından sağlanan destekler hakkında sunumlar yapıldı.
 

 

 

 

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası